Da je Rusija Ukrajini ustavila dobavo zemeljskega plina, je potrdil ukrajinski minister za energijo Juri Prodan, ki je zagotovil, da bo Ukrajina kljub prekinitvi dobave še naprej zagotavljala tranzit ruskega plina naprej v Evropo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi v Gazpromu so zagotovili, da neplačilo Ukrajine ne bo vplivalo na dostavo plina v druge evropske države. Okoli 15 odstotkov plina, ki ga prejema Evropa, pride iz Rusije prek Ukrajine.

Medvedjev: Ukrajina nas izsiljuje

Da bo Ukrajina izpolnila svoje tranzitne obveznosti do EU, je zatrdil tudi vodja ukrajinske družbe Naftogaz Andrej Koboljev na današnji seji vlade v Kijevu. Dodal je, da lahko Ukrajina brez ruskega plina zdrži do decembra, poročanje ruske tiskovne agencije Interfax povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je Ukrajini očital izsiljevanje ter posvaril, da bo nekonstruktivna drža Kijeva zelo negativno vplivala na ukrajinsko gospodarstvo. Ob tem je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax poudaril, da je Moskva pripravljena na nadaljnja pogajanja, vendar pa mora Ukrajina najprej plačati dolg.

Dostava plina le še ob plačilu vnaprej

Ruski energetski velikan je proti Ukrajini vložil tožbo za 4,5 milijarde dolarjev na mednarodnem arbitražnem sodišču v Stockholmu. Rusija trdi, da toliko znaša ukrajinski dolg, oni pa vztrajajo, da je dolga »le« za 1,95 milijarde evrov.

Ukrajini do roka, ki se je iztekel danes ob 6. uri zjutraj, ni poravnala niti dela dogovorjenega zneska, kar pomeni, da bo od sedaj naprej morala vnaprej plačevati za dostavo plina, poroča Reuters.

Tožbo na istem sodišču je po navedbah Reutersa vložil tudi ukrajinski Naftogaz. Podjetje bo namreč skušalo nazaj pridobiti okoli šest milijard dolarjev, za katere menijo, da so jih zaradi previsokih cen plina v zadnjih letih preplačali Gazpromu. Zahtevajo tudi pravično tržno ceno za dobavo plina.

Normalna dobava plina v EU

Dobava plina članicam EU za zdaj poteka »normalno«, bo pa treba zagotoviti ustrezne zaloge plina v Ukrajini do konca poletja, so sporočili v Evropski komisiji po izteku Gazpromovega roka za plačilo ukrajinskih dolgov, po katerem je ruski energetski velikan uvedel predplačilni sistem za dobavo plina Ukrajini.

»V prihodnjih tednih ne bo težav, dobili bomo potreben plin,« je dejal evropski komisar za energijo Günther Oettinger na novinarski konferenci na Dunaju, a obenem opozoril, da se lahko pojavijo težave v mrzli zimi.

Rusija zahteva takojšnjo plačilo

V komisiji še vedno upajo, da se bodo pogajanja nadaljevala. »Včeraj smo zaznali znamenja, da se je Rusija pripravljena vrniti za pogajalsko mizo,« je dejala Bergerjeva.

Komisija predlaga, naj Ukrajina takoj plača milijardo dolarjev, preostanek pa v mesečnih obrokih v prihodnjem pol leta, tako da bi vse račune poravnala do konca leta. Cena za plin pa naj bo pozimi 385 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina, poleti pa okoli 300 dolarjev.

Ukrajina je bila predlog pripravljena sprejeti, Rusija pa ga zavrača ter še naprej zahteva takojšnjo plačilo 1,9 milijarde dolarjev dolgov za november, december, april in maj ter vztraja pri ceni 385 dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina.