Vatikanski tričlanski sodni senat je 46-letnega Gabrieleja spoznal za krivega kraje vatikanskih dokumentov in njihovega posredovanja javnosti. Gabriele ima še vedno možnost vložiti pritožbo na vatikansko pritožbeno sodišče, vendar je njegov odvetnik sporočil, da tega ne bo storil.

Nekdanji papežev majordom je še vedno v hišnem priporu v svojem stanovanju v Vatikanu. Kazen bo, ko bo obsodba postala pravnomočna, prestal v zaporniški celici v vojašnici vatikanske žandarmerije, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Lombardi ob tem še naprej ne izključuje možnosti, da bo papež svojega nekdanjega sodelavca pomilostil, a odločitev o tem še ni bila sprejeta.

Tričlanski sodni senat je danes v obrazložitvi svoje odločitve zapisal, da je Gabriele verjel, da dela dobro. A kraja je škodila samemu papežu in je kršila pravice Svetega sedeža, države Vatikan in celotne Cerkve, obrazložitev povzema ameriška tiskovna agencija AP.

Gabriele se je v procesu, ki je požel veliko zanimanja javnosti, izrekel za nedolžnega glede kraje dokumentov, a krivega, ker je izdal papeževo zaupanje. Dodal je, da je deloval sam, brez sostorilca, a priznal, da je imel veliko stikov v Vatikanu, kjer je čutil veliko nezadovoljstvo. V Vatikanu se sicer nadaljuje preiskava, v okviru katere iščejo morebitne druge sodelavce v aferi.

Že 5. novembra se bo začelo sojenje vatikanskemu računalniškemu tehniku, ki je obtožen, da je Gabrieleju pomagal pri izdajanju dokumentov. Claudio Sciarpelletti je bil aretiran 25. maja, dan zatem pa so ga izpustili. Sprva je bilo načrtovano, da bodo 48-letniku sodili hkrati z Gabrielejem, a so se, zaradi njegove postranske vloge v celotni aferi, odločili drugače. Lombardi pričakuje, da bo sojenje potekalo precej hitreje kot v primeru Gabrieleja.