Uradnik s fukušimske prefekture Tsuneaki Oonami, sicer vodja oddelka, ki nadzoruje proizvodnjo riža, je povedal, da je testiranje za radioaktivno sevanje prestalo okoli 360 tisoč ton riža, kar je skoraj vsa lanska žetev. Limit za dovoljeno sevanje, ki ga je postavila vlada, se sicer nahaja pri 100 bekerelih, poroča Reuters.

»Dejstvo, da se količine riža, ki ne prestanejo naših pregledov, zmerno zmanjšujejo že zadnja tri leta, kaže, da sprejemamo prave ukrepe,« pojasnjuje Oonami. Leta 2012 in 2013 so med testiranjem našli manjše količine oporečnega riža, ki so ga nato uničili.

Težki časi za kmete in ribiče

Čeprav je huda jedrska nesreča v Fukušimi po potresu in cunamiju leta 2011 prestrašila precej ljudi in sprožila nov val razprav o varnosti jedrske energije, so posledice prizadele predvsem lokalno prebivalstvo. Poleg reševalcev, ki so izpostavili svoje zdravje, je nesreča najhuje prizadela prav kmete in ribiče, Japonska pa je zaradi nevarnosti okužb z jedrsko oporečnimi živili morala omejiti izvoz nekaterih kmetijskih in ribiških izdelkov.

Čeprav je Japonska medtem že odpravila prepoved izvoza, izdelki iz otoške države v Pacifiku še nimajo proste poti do vseh prodajnih polic. Zaradi več izlivov kontaminirane vode iz jedrske elektrarne je Južna Koreja predlani še sama prepovedala uvoz japonskih živil iz posameznih regij, med drugim tudi iz Fukušime. Japonske oblasti upajo, da bodo pregledi južnokorejskih strokovnjakov ponovno odprli prodajne police v sosednji državi.