Nevarnost zaradi izpusta radioaktivne vode, ki izteka iz nuklearne elektrarne v Fukušimi, so iz opozorilne stopnje ena na sedemstopenjski lestvici povišali na tri.

Dogodki na lestvici Ines so razvrščeni na sedem stopenj: stopnje od 1 do 3 so »nezgode«, stopnje od 4 do 7 pa »nesreče«. Po navajanju ministrstva za okolje in prostor, je resnost dogodka na vsaki naslednji stopnji lestvice približno desetkrat večja. Dogodki, nepomembni za varnost, so imenovani odstopanja in so razvrščeni pod samo lestvico oziroma na stopnjo 0.

Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo predstavlja dogodek označen s tretjo stopnjo po mednarodni lestvici Ines že resno nezgodo. Učinki sevanja so tako močni, da lahko povzročijo opekline. Izpostavljenost pa desetkrat presega zakonsko določeno letno mejo za delavce.

Upravljavci nuklearne elektrarne Fukušima iz podjetja Tepco menijo, da je izteklo tristo ton kontaminirane vode iz enega od rezervoarjev, ki ohlajajo jedrski reaktor, piše Japan Today. Predsednik japonske Agencije za jedrsko energijo Šuniči Tanaka je ob tem dejal, da se je zgodilo nekaj o čemer so bili zelo zaskrbljeni: »Smo v situaciji, ko ne smemo izgubljati časa.« Generalni sekretar v vladnem kabinetu Jošihide Suga pa je napovedal, da bo »parlament storil vse, da bo zaustavil izpust kontaminirane vode.«

Na Kitajskem je novica »šokirala«, zaskrbljeni so nad tem, da kontaminirana voda izhaja še po dveh letih od potresa na Japonskem. Hkrati pa so Japonsko pozvali k temeljitem in hitrem obveščanju javnosti. Kitajski zunanji minister je za Reuters povedal, da »upa, da Japonska lahko sprejme temeljite ukrepe, ki bodo vodili k končanju negativnega učinka dogodkov, ki so sledili nesreči v jedrski elektrarni Fukušima«.

Voda, ki izteka, naj bi bila po pisanju Reutersa tako nevarna, da bi človek, ki bi ob njej stal eno uro, presegel petkratno omejitev sevanja, ki jo lahko delavec v jedrski elektrarni prejme v enem letu.