Generala Gorenca je senat nedavno potrdil na položaj poveljnika zračnih sil zveze Nato, s čimer je postal tudi poveljnik ameriških zračnih sil v Evropi in v Afriki, obenem pa še poveljnik skupnega centra za kompetentnost v nemškem Udemu. Za te položaje je iz generalpodpolkovnika napredoval v generala in si bo kmalu nadel še četrto zvezdico.

»To lahko storim šele, ko dejansko nastopim položaj, kar se bo zgodilo 2. avgusta v zračnem oporišču Rammstein v Nemčiji,« je v pogovoru s slovenskimi novinarji povedal Gorenc, ki konec julija s soprogo potuje v Nemčijo. Pred tem se bo podal še v Dallas na preverjanje sposobnosti pilotiranja, saj v Evropi namerava tudi leteti.

Njegov glavni motiv je bil ekonomski

»Ljubezen do letenja ni bila motivacija, da sem se odločil za šolanje na letalski akademiji v Coloradu Springsu,« je dejal Gorenc in priznal, da je bil glavni ekonomski motiv. Njegov starejši brat Stanley, ki se je upokojil kot general z dvema zvezdicama, se je ob koncu srednje šole vprašal, kakšno nadaljnje šolanje si lahko privošči otrok priseljencev iz nižjega srednjega razreda. Predlagali so mu letalsko akademijo. Štiri leta mlajši Frank Gorenc ga je tam obiskal in se odločil, da bo šel po bratovih stopinjah.

»Akademija je bila fantastična priložnost za vrhunsko izobrazbo in to v bistvu brezplačno. Pri meni ni šlo toliko za domoljubje,« je dejal. General zračnih sil je prvič sedel v letalo s štirimi leti, ko sta starša Francka iz Velikih Lašč in oče Stanko iz Brezovice izkoristila priložnost za emigracijo in se leta 1961 odločila s sinovoma oditi v ZDA. Ponovno je letel šele, ko je obiskal brata v Koloradu. Do danes pa si je nabral več kot 4500 ur letenja večinoma kot lovski pilot.

Družina se je odločila za Milwaukee v zvezni državi Wisconsin, ker so tam živeli kar trije očetovi bratje. Generalov dedek pa je občasno delal v Zahodni Virginiji ter se je vračal v Jugoslavijo. »Starša, predvsem moja mama, sta se odločila, da z bratom izkoristiva vse možnosti za izobraževanje. Vedno sem hodil v poletno šolo, ali za igranje trombona ali strojepisje. Oče je bil krojač in je zlahka našel delo, mama je bila v Sloveniji babica, v ZDA pa je delala za strojem v tovarni vse do upokojitve,« je povedal. Za priložnosti v ZDA je general hvaležen in je vesel, da lahko vrne uslugo s služenjem domovini.

Slovenci so zelo delovni ljudje, vedo, kam hočejo iti, imajo vgrajeno delovno etiko

Gorenc nima občutka, da mu je bilo kaj težje uspeti, ker je bil priseljenec, ampak je priznal, da je bilo težko za starša, ki sta se morala v petih letih naučiti dovolj angleščine, da sta lahko dobila državljanstvo. »Malce je težje, ampak s pravo zavzetostjo je enostavno. Slovenci so zelo delovni ljudje, vedo, kam hočejo iti, imajo vgrajeno delovno etiko in jaz sem izraz te splošne značilnosti Slovencev,« je dejal general in dodal, da so v Milwaukeeju živeli čez cesto slovenske cerkve Sv. Janeza Evangelista nad stričevo gostilno. »Gostilna blizu cerkve. Tu je veliko dediščine,« je z nasmehom povedal Gorenc.

General Gorenc se strinja z izjavo slovenskega veleposlanika v Washingtonu Romana Kirna, da se ZDA počutijo odgovorne za vsak košček sveta. »Strinjam se tudi, da lahko močna vojska naredi veliko dobrih stvari. Tako tudi slovenska vojska, ki sodeluje v humanitarnih operacijah. Videl sem jih na Kosovu, v Bosni in Hercegovini, prisotni so tudi v v Afganistanu,« je dejal Gorenc in menil, da je uresničevanje ciljev mednarodne skupnosti nekaj unikatno ameriškega, vendar za to potrebujejo zaveznike. »Države kot je Slovenija so za nas zelo pomembne, ker delimo vrednote in lahko sodelujemo.«

Na vprašanje, kako bi ocenil slovenske oborožene sile, je Gorenc dejal, da z njimi še ni neposredno sodeloval, nazadnje jih je videl na vajah kopenske vojske zveze Nato v Nemčiji. »Mislim, da je bila komunikacijska enota. Verjemite mi, da spremljam zadeve. Vedno sprašujem poveljnike, kako je, in rezultati so vedno pozitivni. Vse ocene, ki jih dobim glede slovenske vojske, so bile pozitivne,« je dejal.

Prihodnost zveze Nato je trdna

Kljub varčevalnim ukrepom pri evropskih zaveznikih in sedaj tudi v ZDA je general Gorenc prepričan, da je prihodnost zveze Nato trdna. »Zveza Nato je bila sila dobrega veliko desetletij in tudi v prihodnje vidim njeno vlogo kot ključno. Zavezani smo misijam, kar bomo ljubosumno varovali kljub varčevanju. V tem zapletenem svetu bo vedno prostor za Nato. Naše vojske postajajo manjše in se bomo morali še bolj zanašati drug na drugega. Nihče ne more delovati sam,« je dejal Gorenc.

ZDA doživljajo veliko kritik zaradi uporabe brezpilotnih letal. General Gorenc meni, da ta izraz ni pravilen, ker pri letalih »na daljinsko upravljanje« ni nič brezpilotnega. Tudi ta letala upravljajo ljudje in v času služenja v Iraku je enega od njih pilotiral tudi Gorenc, ki je prepričan, da zračne sile rešujejo življenja. Tako v humanitarnih operacijah in v primeru naravnih nesreč kot tudi v bojnih operacijah, ker poudarjajo natančnost.

Ameriški predsednik Barack Obama je zagotovil, da za prijetje nekdanjega analitika Agencije za nacionalno varnost Edwarda Snowdna ne bo uporabil lovskih letal. Snowden je v Evropi in če bo želel odpotovati v Latinsko Ameriko, bo moral preko Evrope, kjer bo zračnim silam zveze Nato poveljeval Gorenc. »Poznam zadeve glede Snowdna. Bom pa povsem odkrit. To ni nekaj, kar bi posebej spremljal mimo konvencionalnega poročanja. Jasno je, da je položaj občutljiv, nisem pa strokovnjak za to zadevo,« je dejal Gorenc.

Frank Gorenc ni edini ameriški visoki častnik s štirimi zvezdicami. To je uspelo tudi upokojenemu admiralu Ronaldu Zlatoperu, nekdanjemu poveljniku ameriške tihomorske flote, ki je danes častni konzul Slovenije na Havajih. Gorenc Zlatopera sicer ne pozna, s Slovenijo pa je začel plesti tesnejše vezi v zadnjih dveh letih, odkar so ga »odkrili« na veleposlaništvu v Washingtonu.

Slovensko še razume, vendar so njegove sposobnosti nazadovale na raven »vrtca«

General pravi, da je Slovenija neznansko lepa. Ko je bil prvič na položaju v Nemčiji, je z mamo obiskal Velike Lašče, kasneje pa tudi skupaj z nekdanjimi sošolci iz častniške šole »War College«. Sicer pa je imel Slovenijo v malem v Milwaukeeju, kjer so Slovenci pri jezeru kupili zemljišče, zgradili počitniške koče in območje razglasili za park Triglav. Na otoku sredi jezera so postavili tudi kapelico in dobili svoj Bled.

Slovensko še razume, vendar pa sam pravi, da gre za enega od jezikov, ki ga je potrebno uporabljati. Ker za to ni imel veliko priložnosti, so njegove sposobnosti nazadovale na raven »vrtca«. »Lahko ujamem bistvo pogovora, ampak sem omejen na besede, kot je potica,« se je pošalil Gorenc, ki se bo s soprogo Sharon v kratkem v Evropi pridružil hčerki Helen. Ta je poročena s pilotom lovskega letala F-16, ki bo zdaj za poveljnika dobil svojega tasta. General ima sicer še sina Michaela, ki je pred kratkim končal univerzo Virginia Tech.

Gorenc je v svoji karieri opravljal številna dela, med drugim je bil poveljnik zračnega območja prestolnice Washington. Na tem položaju je pričakal tudi nekdanjega papeža Benedikta XVI., ko je obiskal ZDA. »Videl sem papeža, pa tudi predsednika Georgea Busha, prvo damo in eno od hčerk. Ne zgodi se ravno pogosto, da general z dvema zvezdicama sreča predsednika. To je bil eden od najbolj razburljivih trenutkov mojega življenja,« je dejal Gorenc.