Islamisti so v nedeljskih bojih, v katerih je umrlo najmanj 15 sirskih vojakov in osem džihadistov, zavzeli vse kontrolne točke in položaje znotraj in okoli vojaškega oporišča Vadi al Dejf, navedbe observatorija povzema francoska tiskovna agencija AFP. V napadu so pripadniki Al Nusre uporabili tanke in drugo težko orožje.

Nekaj ur za tem je Al Nusra ob pomoči dveh drugih islamističnih uporniških skupin prevzela tudi vojaško oporišče Hamidijeh.

Območje imajo pod nadzorom

»Napredek džihadistov ima velik simboličen pomen, obenem pa tudi kaže, da imajo uporniki fronte Al Nusra območje dejansko pod nadzorom,« je dejal direktor observatorija Abdel Rahman.

Uspeh Al Nusre bi bil po pisanju francoske tiskovne agencije AFP lahko udarec za prizadevanja ZDA, da oblikujejo in izurijo zmerne uporniške sile kot protiutež džihadistom.

Vztrajno slabšanje humanitarnih in varnostnih razmer

Po treh letih in pol vojne v Siriji, ki je terjala več kot 200.000 življenj in razdejala državo, je skrajni čas za pozitivne premike, je poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini.

Ministri so sicer znova izrazili globoko zaskrbljenost zaradi vztrajnega slabšanja humanitarnih in varnostnih razmer v Siriji ter obsodili kršitve človekovih pravic, ki so jih zagrešili režim sirskega predsednika Bašarja al Asada ter skrajneži Islamske države.

Razdrobljenost sirske opozicije

Ključen problem v prizadevanjih za rešitev sirske krize je razdrobljenost sirske opozicije. EU spodbuja notranje in zunanje opozicijske skupine, naj pripravijo skupno strategijo in Sircem ponudijo alternativo.

EU tudi potrjuje pripravljenost na humanitarno pomoč. Prav danes sta sicer Evropska komisija in Italija zagnali regionalni skrbniški sklad za humanitarno pomoč Siriji in sosednjim državam.

Ta sklad za zdaj vključuje 20 milijonov evrov iz evropskega proračuna, tri milijone evrov pa je prispevala Italija. Pričakuje se še več donacij drugih članic unije.