Alžirski državni mediji so poročali, da je bilo v napadu na plinsko polje v saharski puščavi, 1300 kilometrov jugovzhodno od Alžira, poleg tega ranjenih šest ljudi, dva od katerih sta tujca. Eden od ubitih je bil po poročanju alžirskih medijev državljan Velike Britanije.

Alžirski delavci si bili izpuščeni v manjših skupinah, poročajo mednarodni mediji in dodajajo, da ugrabitelji še vedno zadržujejo vsaj 20 tujih državljanov. Sicer ni znano, koliko Alžircev je bilo ugrabljenih oziroma izpuščenih. Med talci naj bi bili tudi norveški, francoski, ameriški, britanski in japonski državljani, ki so jih ugrabili na plinskem polju In Amenas blizu meje z Libijo. Islamisti so sicer sporočili, da zadržujejo 41 tujih talcev, med njimi sedem Američanom.

Islamisti so za mavretansko tiskovno agencijo povedali, da so ugrabili 41 tujih državljanov, od tega sedem Američanov, poleg tega pa so zajeli tudi francoske, britanske in japonske državljane.

Med ugrabljenimi naj bi bil tudi Irec, zahodni viri v Alžiriji pa govorijo o britanskih, norveških in japonskih državljanih, medtem ko je poslanec vladajoče Nacionalne osvobodilne fronte dejal, da so bili ugrabljeni Francoz in štirje Japonci.

Operacija za rešitev talcev že poteka

Neimenovani zahodni diplomat je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da je alžirska vojska že začela operacijo za rešitev talcev.

Eden od napadalcev je za AFP po telefonu povedal, da so pripadniki Al Kaide, ki so v Alžirijo prišli s severa Malija. Prav tam je Francija 11. januarja proti islamistom sprožila ofenzivo, da bi jim preprečila napredovanje proti prestolnici Bamako. Prav danes je francoska vojska začela prvi kopenski napad na upornike v Maliju.

BP je zaenkrat le potrdil, da je danes zjutraj na plinskem polju In Amenas prišlo do "varnostnega incidenta". Napad je potrdilo tudi britansko zunanje ministrstvo.

Francija pričela s kopenskimi operacijami v Maliju

Francoska vojska je pripravljena na pomemben kopenski spopad z uporniki v Maliju. Vojaki so se danes odpravili iz prestolnice Bamako proti mestu Diabaly, ki leži kakih 350 kilometrov severno in ki so ga v ponedeljek zavzeli islamisti, poroča britanski BBC.

V konvoju, ki je namenjen v Diabaly, je okoli 30 oklepnih vozil. Francoska vojska je položaje upornikov doslej napadala iz zraka, začetek kopenskih operacij pa je potrdil tudi načelnik generalštaba francoske vojske, admiral Edouard Guillaud. "V prihodnjih urah - a ne morem reči, ali bo to samo ena ura ali 72 ur - se bomo z njimi spopadli neposredno," je povedal za radio Europe 1.

Medtem pa nekateri opozarjajo, da bi lahko vojake v Diabalyju pričakala neprijetna situacija. Po navedbah prič so se namreč islamisti razdelili in se ne premikajo v večjih skupinah. Naselili so se v najgosteje poseljenih soseskah in po mestu hodijo v skupinah po štiri, pet ali šest ljudi.

Guillaud je sicer danes poudaril, da bo Francija storila vse, da v spopadih ne bi bili prizadeti civilisti. "Če bomo dvomili, ne bomo streljali," je zagotovil.

Francoski obrambni minister Jean-Yves Le Drian pa je priznal, da se malijski vojaki okoli Diabalyja borijo proti dobro oboroženim upornikom. "Borimo se proti odločnemu nasprotniku, ki je dobro opremljen in ni obupal, a smo jih močno prizadeli z napadi, vključno z nekaterimi, izvedenimi globoko na njihovem ozemlju," je poudaril.

Francoska vojska ima trenutno v Malijo 800 vojakov, cilj pa je, da bi se število povečalo na 2.500. Francija je povedala, da so podporo pri intervenciji ponudile tudi Belgija, ZDA, Kanada, Danska in Nemčija. Al Džazira poroča, da ameriški obrambni minister Leon Panetta v afriško državo ne namerava poslati enot, temveč razmišljajo o drugih oblikah pomoči.

Malijci po številnih porazih lastne vojske francosko operacijo večinoma podpirajo. Splošno mnenje je, da islamski uporniki ne bodo mogli zavzeti novih ozemelj po začetku francoske intervencije.