Predstavnik avstrijskega zunanjega ministra pa je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal, da so rezultate preiskave delili s Španijo, ki jo je skrbelo, da bi se na letalu, ko bi to preletelo njen zračni prostor, nahajal Snowden. Avstrijsko zunanje ministrstvo je zatrdilo, da je Morales v preiskavo privolil.

Na krovu letala je bilo poleg Moralesa še šest sodelavcev njegovega kabineta, Snowdna pa na letalu niso našli.

Morales pa je sedaj že odletel z dunajskega letališča, kjer je obtičal za 13 ur. Bolivijski predsednik se je pred tem poslovil pred množico novinarjev. Pri tem pa je ostro kritiziral države, ki mu niso dovolile preleteti njihovega ozemlja. Kot zadnja je to omogočila Španija, pred tem pa so svoj zračni prostor za Moralesovo letalo odprle Italija, Francija in Portugalska.

»Zgodovinska napaka«

Pred tem se je Morales pritožil, da so ga "ugrabili za talca" in dejal, da so z njegovim zadržanjem na dunajskem letališču odgovorne države naredile "zgodovinsko napako" ter da ne razume, zakaj so to storile.

Govorice, da se na njegovem letalu nahaja Snowden, je ponovno kategorično zavrnil in dodal, da je bil njegov prisilni postanek na Dunaju namenjen izključno temu, da bi ustrahovali države, kot je Bolivija. Po njegovih besedah je šlo za provokacijo in to ne samo proti njemu, temveč proti celotni Latinski Ameriki in vsem državam, ki se ne želijo podvreči ZDA.

Kakšne posledice bo drža tistih držav, ki so ovirale njegov polet domov, imela za odnose z Latinsko Ameriko, pa še ni mogel oceniti. Medtem je ravnanje Avstrije ocenil dobro in se ji je zahvalil za ustrezno obravnavo.

Francija prelet preprečila »v zadnji minuti«

Bolivijski obrambni minister Ruben Saavedra je poudaril, da je Francija prelet njenega ozemlja preprečila »v zadnji minuti«. To je bilo »veliko presenečenje«, saj je letalo pred vzletom iz Rusije pridobilo vsa potrebna dovoljenja za let, njegove besede povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Morales je noč preživel v prostorih VIP terminala dunajskega letališča. Saavedra, ki je bil prav tako na krovu letala, ki se je iz Rusije vračalo v Bolivijo, je incident označil za »neposreden napad na predsednika«.

Morales se je v Moskvi mudil na neki konferenci, države pa so mu pot čez svoje ozemlje preprečile zaradi suma, da naj bi bil na letalu tudi nekdanji analitik ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden. Saavedra je te obtožbe označil za »absolutno laž« in »zaroto« ZDA. Bolivijska vlada ni v stiku s Snowdnom, niti ne ve, kje se nahaja, je zatrdil minister.

Tudi Morales je danes zatrdil, da Snowdna ni na krovu njegovega letala. Iskanega ubežnika ne pozna in niti ne ve, če pravilno izgovarja njegovo ime, je poudaril.

Zračni prostori že odprti

V vmesnem času so po bolivijskih navedbah Francija, Portugalska in Italija že odprle svoj zračni prostor, težava pa je ostajala Španija. Morales je razkril, da se je v Dunaju z njim srečal španski veleposlanik, ki mu je predlagal, naj v predsedniškem letalu "spijeta kavo".

Morales je to zavrnil in poudaril, da bi prikrita preiskava letala pomenila kršitev človekovih pravic. "Saj nisem kriminalec," je dodal. Zdaj je po poročanju CNN tudi Španija odprla svoj zračni prostor in za let bolivijskega predsednika ni več ovir. Se je pa bolivijski predsednik zahvalil avstrijskemu predsedniku Heinzu Fischerju za njegovo solidarnost. Fischer je Moralesa označil za "dobrega prijatelja Avstrije".

Avstrija je pristanek letala bolivijskega predsednika na svojih tleh dovolila, ker ne deli strahov drugih držav, da se na njem nahaja Snowden, pa je pojasnila notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.

Portugalci ne dvigajo telefonov, Francozi se delajo Francoze

Bolivijski zunanji minister David Choquehuanca, ki je objavil novico novinarjem v La Pazu, je pred tem ostro napadel Francijo in Portugalsko zaradi ogrožanja predsednika Moralesa in zahteval pojasnilo. To, da bi bil na letalu Snowden, pa je označil za navadno laž. Svetovne agencije poročajo, da Portugalci ne dvigujejo telefonov, Francozi pa se po domače povedano uvodoma »delajo Francoze« in ne vedo nič o incidentu.

Bolivija je ena od 21 držav, pri katerih je Snowden zaprosil za azil. Morales je v Moskvi dejal, da bi bila njegova država pripravljena preučiti prošnjo. Snowden je medijem posredoval dokumente o programih prisluškovanja telefonskim in spletnim komunikacijam s strani NSA. Potem so bi objavljeni še dokumenti o prisluškovanju ZDA zavezniškim vladam in diplomatskim misijam, v prihodnje pa se obeta še več.

Snowden je junija pobegnil s Havajev najprej v Hongkong. Ko so ZDA zahtevale njegovo izročitev, je pot nadaljeval v Rusijo, kjer se zaradi pomanjkanja dokumentov nahaja v mednarodnem delu moskovskega letališča. State Department mu je namreč preklical potni list. Rusija ga sicer vsaj za zdaj ne namerava izročiti ZDA.