Francijo so v zadnjih dneh pretresali na trenutke neprimerni protesti ter številni homofobni napadi. Danes so se številni protestniki na shod odpravili s svojimi otroci, v izjavah za medije pa so poudarjali, da branijo predvsem pravice otrok. »Nočemo, da je država sostorilec v primeru otroka, ki je prikrajšan za očeta ali mamo,« je za AFP dejala neka udeleženka, ki se je predstavila kot Camille.

Namerno izzivanje nemirov desničarskih skrajnežev

Francoski notranji minister Manuel Valls je sicer organizatorje shoda prejšnji teden opozoril, da so se v opozicijsko gibanje infiltrirali desničarski skrajneži, ki poskušajo namerno izzvati nemire. »Želimo miroljubne demonstracije in zavračamo vse skupine, ki ciljajo neposredno na istospolno usmerjene,« je poudarila predstavnica gibanja Demonstracije za vse, ki je vodilna sila v ozadju nasprotnikov zakonodaje, Frigide Barjot.

Tako so danes pred začetkom protesta policisti pridržali nekega moškega, ki je nosil šest doz solzivca, potem ko so jih nanj opozorili organizatorji.

Nasprotniki zakona, ki odpira pot istospolnim porokam in posvojitvam otrok s strani istospolnih parov, so sicer v Parizu stavkali tri noči zapored, od srede do petka, nekateri zamaskirani aktivisti pa so se pri tem spopadli s policijo. V sredo sta bila napadena dva novinarja, udeleženci shoda pa so tudi uničevali avtomobile.

V torek še eno glasovanje parlamenta

Spodnji dom francoskega parlamenta, narodna skupščina, bo v torek še enkrat glasoval in najverjetneje dokončno potrdil sporni zakon. 12. aprila mu je zeleno luč že prižgal francoski senat, potem ko ga je skupščina prvič že potrdila 12. februarja.

Zakon predstavlja prvo družbeno reformo, ki se je je ob prihodu na oblast lotila socialistična vlada predsednika Francoisa Hollanda. Njegova priljubljenost je po danes objavljeni anketi v časniku Le Journal Du Dimanche medtem znova padla in sicer nižje kot kdajkoli njegovemu predhodniku Nicolasu Sarkozyju. V mesecu dni je padla za šest odstotnih točk na 25 odstotkov.

Padla je tudi premierju Jean-Marcu Ayraultu za šest odstotnih točk na 30 odstotkov. Anketa, ki so jo izvedli na 1875 ljudeh, tudi kaže, da Hollandu priljubljenost pada tudi med pristaši njegove socialistične stranke. Podprlo ga je namreč 64 odstotkov privržencev stranke, potem ko ga je marca v anketi podprlo 77 odstotkov.