Pred poslom življenja

Časnik poudarja, da je Todorić le korak od prevzema slovenskega Mercatorja in da bo na ta način sklenil posel življenja.

Borzna vrednost podjetij v sestavi Agrokorja, kot so Belje, Jamnica, Ledo, PIK Vinkovci, Tisak, Vupik, Zvijezda in Žitnjak, znaša 3,3 milijarde kun (434 milijonov evrov), navaja Jutarnji list, ki je objavil seznam hrvaških bogatašev, preden bo njihova medijska hiša, Europapress holding (EPH), v petek objavila tiskano izdajo Forbsa. Analitik hrvaškega Forbsa ocenjuje, da je samo Todorićeva trgovska veriga Konzum vredna še 3,3 milijarde kun.

Todorić je lani svoj delež v Agrokorju povečal s 75 na 98 odstotkov. Svoje bogastvo je tako okrepil za 2,2 milijarde kun (288,5 milijona evrov), potem ko je bil tudi lani vodilni na Forbsovem hrvaškem seznamu najbogatejših podjetnikov.

Časnik še navaja, da ima 100 najbogatejših Hrvatov letos v delnicah podjetij 12,4 milijarde kun (1,63 milijarde evrov), prav to pa je edini kriterij bogastva, ki ga je na Hrvaškem možno transparentno spremljati.

Deset najbogatejših

Po Todoriću je na seznamu hrvaška družina Lukšić iz Čila, ki jo predstavljata Davor Lukšić ter lastnik Atlantic skupine Emil Tedeschi. Lukšić in Tedeschi sta še edina hrvaška milijarderja v kunah, dodaja časnik.

Med deset najbogatejših na Hrvaškem spada tudi francoska družina Bresnier, ki je lastnica hrvaške mlečne industrije Dukat, članice francoske skupine Lactalise. Časnik navaja, da so imeli lani v Dukatu za več kot milijardo kun (131,5 milijona evrov) delnic, medtem ko je njihovo poslovanje letos doseglo 843 milijonov kun (111 milijonov evrov).

Posli, s katerimi se ukvarja prvih deset najbogatejših na Hrvaškem, so hrana, turizem, banke, tobak in sladkor. Tako so na seznamu po dva največja delničarja tobačno-turistične-zavarovalniške skupine Adris Grupa ter tovarne sladkorja Viro. Na seznamu je prvič tudi lastnik gradbeniško-projektne skupine Ugo Veljko Župan.