Na tretjem mestu je lastnik španske verige trgovin z oblačili Zara, Amancio Ortega, na četrtem pa Warren Buffett. Larry Ellison (Oracle) je z 48 milijoni dolarji na petem mestu, Charles Koch pa si s 40 milijardami dolarjev šesto mesto deli še z Davidom Kochom. Lastnik casinojev Sheldon Adelson ima 38 milijard dolarjev (osmo mesto), Christy Walton (lastnica Wal-Martov) pa se na devetem mestu šopiri s 36,7 milijardami dolarjev. Na desetem mestu je Jim Walton, ki se lahko pohvali s 34,7 milijardami dolarjev.

219 milijarderjev več

Revija Forbes je ocenila, da na svetu živi 1654 milijarderjev - kar je 219 več kot leta 2013 – ki imajo v lasti kar 6,4 bilijonov dolarjev. S Forbesa so sporočili, da so morali letos dvigniti spodnjo mesto za uvrstitev na lestvico top 20 milijarderjev na svetu – ta je zdaj pri 31 milijardah dolarjev.

Med 20 najbogatejših Zemljanov se ni uvrstil ustano Facebooka Mark Zuckerberg, čeprav se je njegovo premoženje v primerjavi z letom 2012 več kot podvojilo, in je zdaj ocenjeno na 28,5 milijarde dolarjev.

Letos se je na lestvico uvrstilo rekordno število žensk. Od lani je njihovo število povečalo za eno četrtino, skupaj pa jih je že 172. Najvišje uvrščena je Christy Walton na devetem mestu, njeno premoženje pa je ocenjeno na 36,7 milijard dolarjev. Premagala je lani najbogatejšo Liliane Bettencourt (L'Oreal), ki je imela premoženje ocenjeno na 34,7 milijarde dolarjev.

Tehnologija dala največ novih superbogatašev

Največje število novih milijarderjev je vzklilo na področju tehnologije. Največ novih milijarderjev je v Združenih državah Amerike (492), sledita pa Kitajska (152) in Rusija (111). Pojavili so se tudi milijarderji v državah, o katerih pred Forbes še ni pisal: Alžirija, Litva, Tanzanija in Uganda. Med prvih 25 pa se je celo uvrstil Nigerijec Aliko Dangote, čigar premoženje je ocenjeno na 25 milijard dolarjev.

Vsem milijarderjem pa v lanskem letu ni šlo vse po maslu. Turčija je zaradi inflacije, slabih razmer na trgu vrednostnih papirjev in padajoče vrednosti svoje valute izgubila 19 milijarderjev. Indonezija je lažja za osem milijarderjev. Na reviji ocenjujejo, da je z lestvice „padlo“ 100 milijarderjev, 16 pa jih je umrlo.

Približno dve tretjini milijarderjev je svoj imperij zgradilo samo, 13 odstotkov ga je podedovalo, 21 odstotkov pa je podedovani denar oplemenitilo.