Glavni preiskovalec Kaj Erik Björkqvist je potrdil, da so vsi štirje osumljeni tudi v primeru podkupovanja v Sloveniji. Na Hrvaškem naj bi podkupovanju namenili približno 1,5 milijona evrov.

Finski preiskovalci so bili osredotočeni na prvo pogodbo med Patrio in hrvaškim obrambnim ministrstvom iz leta 2007, ki je Zagreb za 84 finskih oklepnikov plačal 112 milijonov evrov. Sumijo, da je bil podpis pogodbe posledica podkupovanja.

Pogodbo je podpisal takratni hrvaški obrambni minister Berislav Rončević. Prejšnji mesec so mu začeli ponovno soditi zaradi spornega nakupa vojaških tovornjakov.

Sanomat je ob tem napovedal, da bo finsko državno tožilstvo obravnavalo izsledke preiskave julija ter da bodo zadevo verjetno prepustili hrvaškemu pravosodju. Finski državni tožilec Jukka Rappe pa je izjavil, da sta slovenska in hrvaška veja afere Patria neločljivo povezani, ker gre za skorajda enake dokumente, podjetja in osumljence.

Obrambno ministrstvo: Posel s Patrio povsem transparenten

Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so večkrat izpostavili, da je bil posel s Patrio povsem transparenten in brezmadežen ter da se konkurenca iz avstrijske Styrie ni pritožila na postopke razpisa in končne odločitve. Dodali so, da je bila ponudba Patrie za 40 milijonov evrov cenejša kot ponudba avstrijske Styrie. Hrvaška je sicer kupila še 42 Patriinih oklepnikov, ko je bil hrvaški obrambni minister zdaj že pokojni Branko Vukelić.

Hrvaški obrambni minister Ante Kotromanović je lani dejal, da se bo še razkrilo, ali so bili posli glede Patrie "čisti ali ne". Potrdil je, da so hrvaškemu državnemu tožilstvu poslali vse dokumente, ki so povezani s spornim nakupom oklepnikov.

Hrvaški policisti so namreč lani preiskovali navedbe o domnevnem podkupovanju pri nakupu oklepnikov. Pod drobnogledom je bil tudi urad predsednika republike, ker je posrednik Patrie Wolfgang Riedl pričal o srečanjih na Pantovčaku, ko je bil hrvaški predsednik Stipe Mesić.

Hrvaški mediji so takrat neuradno poročali, da je Riedl policistom razkril imena oseb na Hrvaškem, ki naj bi jim izročil podkupnino, a epiloga preiskave na Hrvaškem nato ni bilo zaslediti.

Ko gre za posle s Patrio, je Mesić leta 2011 potrdil, da je neimenovana oseba s Hrvaške neuspešno poskusila posredovati pri Patrii, da bi sklenila ugodnejšo pogodbo s Hrvaško, in sicer potem, ko so pogodbo leta 2007 že podpisali.