Obeleževanje zgodovinskega govora ni zgolj spominske narave, ampak ima tudi aktualen naboj, saj se Američani še vedno soočajo z neenakopravnostjo, poudarjajo organizatorji današnjega shoda. Govora borca za državljanske pravice so se sicer spominjali že minulo soboto, ko so zborovanje poimenovali „Nacionalna akcija za povrnitev sanj“. Današnja prireditev na National Mallu pa se imenuje „Pohod za službe in pravičnost“.

Pred 50 leti se je v Washingtonu na National Mallu zbralo okoli 250 tisoč ljudi, ki so zahtevali državljanske in ekonomske pravice za temnopolte. Martin Luther King je v svojem govoru sanjal o enakopravnosti za vse državljane: „Imam sanje, da bodo moji štirje otroci nekega dne živeli v državi, kjer ljudi ne bodo obsojali po barvi kože, ampak po karakterju“.

Številni pa ob današnjem obeleževanju poudarjajo, da Luthrove sanje še niso uresničene. Boj za državljanske pravice in enakopravnost vseh Američanov tako ostaja še nedokončan.

„Velikih premikov glede enakopravnosti ni mogoče pričakovati“

Dr. Bogomil Ferfila, profesor na katedri za analizo politik in javno upravo na FDV, ocenjuje, da je Amerika glede rasnega izenačevanja naredili že ogromno. Velikih revolucionarnih premikov, kot so se dogajali v času Luthrovega govora, danes v Združenih državah ni mogoče pričakovati, še poudarja Ferfila: „Kljub temu se zdi, da je še veliko prostora za revolucionarne premike, ko ustrelijo temnopoltega fanta, kot so ga pred kratkim, ali ko poudarjajo kako velik odstotek temnopoltih je v zaporih.“

Pred Združenimi državami so dolgoročni koraki, kot je izenačevanje položaja depriviligiranih skupin, še pravi Ferfila in rešitev vidi v preusmerjanju denarja, ki je namenjen vojski: „S preusmerjanjem tega denarja bi v enem zamahu rešili položaj temnopoltih. Vendar tega ni mogoče pričakovati. Amerika ni dežela revolucij, ampak gradijo na postopnih političnih in ekonomskih premikih“.

„Združene države bi se morale usmeriti na notranje probleme“

Kot večje probleme temnopoltih Američanov Ferfila izpostavlja, da so njihovi prejemki še vedno zelo nizki, prav tako je slaba tudi njihova zdravstvena oskrba. Vseeno pa ob tem pohvali Obamovo zdravstveno reformo: „Dejstvo je, da je 30 milijonov Američanov dobilo zdravstveno zavarovanje. Seveda pa je politično motivirana, s tem si je zagotovil nekaj deset milijonov volivcev“.

Ferfila pa ob tem izpostavlja, da imajo Združene države tudi številne druge probleme glede neenakopravnosti: „Pozornost si zaslužijo staroselci in cela druga vrsta priseljencev. Problem je tudi vprašanje imigracije in asimilacije“. Druga stvar je še položaj Amerike ne svetovnem področju, še pravi Ferfila in dodaja, da če se bo Amerika preusmerila iz vloge svetovnega voditelja na notranje probleme, bodo imele različne skupine v Ameriki svetlo prihodnost.