Bogomil Ferfila ocenjuje, da v zvezi z bombnim napadom v Bostonu obstajajo določeni indici, da je šlo za enega od domačih islamskih teroristov, ki se večinoma radikalizirajo preko spleta ali stika s somišljeniki skrajnih organizacij v Združenih državah Amerike.

Ferfila je prepričan, da so ameriške varnostne službe v zadnjem desetletju, torej od napada na Dvojčka 11. septembra leta 2001, opravile fantastično delo. »Da v dobrih desetih letih ni bilo na območju ZDA niti enega terorističnega napada in to ob dejstvu, da tam prebiva več kot 300 milijonov ljudi, je izjemen dosežek. To je vse posledica njihovega strogega nadzora.«

Kot reden gost ZDA in Kanade Ferfila pojasnjuje, da lahko že ena napačna beseda v zvezi s terorizmom, izrečena preko telefona ali napisana preko osebnega računalnika, nakoplje posamezniku težave. Gre torej za popolno zanikanje zasebnosti, ocenjuje. Spomnil se je tudi na svoje prijatelje iz Kanade. Če so katerega izmed teh kdaj zalotili pri manjšem prekršku, denimo z zvitkom marihuane, ti sploh nimajo možnosti, da bi vstopili v ZDA. »Imajo izjemno rigorozen sistem. Američanom je potrebno priznati, pa če jih imaš rad ali ne …, so organizirano ljudstvo, ki obvladajo razmere in zakonodajo.«

Napad v Bostonu: FBI išče skrivnostnega moškega v črnem (video)

Bostonski maraton velja za eno najstarejših in najbolj množičnih tovrstnih prireditev. Tu pa so Američani najšibkejši, ugotavlja Ferfila. »Letališča in druge ustanove lahko zaščitiš, vendar na maratonu, kjer je več deset tisoč ljudi, tu pa je varovanje oteženo. Simbolična nevarnost tega napada je, da so teroristi našli najšibkejšo točko razvitih držav. To so shodi na ulicah, ki zaradi množičnosti ne morejo biti v celoti varovani. Tu učinkovite obrambe ni.«

Islamske organizacije so v ZDA napad takoj obsodile in izrazile upanje, da ob tem ne bo prišlo do ksenofobije Američanov do muslimanov. Ob tem pa statistike govorijo, da je večina odmevnih terorističnih napadov povezanih z radikalnim islamom, poudarja Ferfila. Dodaja pa, da je ta v zadnjem času na drugem mestu za desnim terorizmom.

Krvavi cilj bostonskega maratona

Če bi odgovornost za napad prevzela neka mednarodna teroristična mreža, bi bila grožnja tudi za druge dogodke v tujini povsem upravičena. Tu je mišljen predvsem množičen Londonski maraton, ki se bo odvil v kratkem. Če pa je bil napad delo lokalnega islamskega skrajneža, naturaliziranega Američana, pa je ta grožnja toliko manjša, ocenjuje Ferfila.

Za konec Ferfila navaja, da ne verjame v še bolj poostrene ukrepe pri vstopu v ZDA. »Največ kar si lahko obetamo je, da bodo sumljive posameznike navzkrižno zaslišali s strani dveh carinikov. Kaj več niti ne moreš pričakovati. Navsezadnje so varnostne službe zaenkrat pri nadzoru vstopa v državo uspešne.«