Glavan: Slovenska Cerkev ni bogata; mariborska nadškofija je popolnoma na beraški palici

Pri sanaciji očitno ni prišlo do otipljivega napredka

Kot ocenjuje FAZ, so bile kadrovske zamenjave neizogibne, ker očitno pri sanaciji mariborske nadškofije do danes ni prišlo do nobenega otipljivega napredka. Stres, doslej predsedujoči Slovenski škofovski konferenci, je bil v letih od 2000 do 2006 v Mariboru pomožni škof, Turnšek pa v letih od 2009 do 2011 pomočnik mariborskega nadškofa Franca Krambergerja. Slednji je februarja 2011 odstopil zaradi prevelike zadolženosti nadškofije, ki je bila posledica visokih izgub pri vlaganjih v zasebna podjetja in špekulativnih poslih, navaja FAZ.

Preberite še: Štuhec: Ukrep je prehiter in prehud, najbolj odgovorni pa nekaznovani ostajajo v zaledju

»Očitno pri sanaciji mariborske nadškofije do danes ni prišlo do nobenega otipljivega napredka, zato se kadrovskim zamenjavam v Sloveniji ni bilo mogoče izogniti,« ugotavlja nemški časnik.

Papež se je slovenske Cerkve lotil s trdo roko

Nemški mediji pa pišejo, da se je papež slovenske Cerkve lotil s trdo roko, kar pa po njihovem ne preseneča, saj je po neuradnih podatkih finančna škoda celo 1,7 milijarde evrov. Vendarle pa je poteza nekoliko nenavadna.

Novico so povzeli celo ameriški mediji – o dogajanju pri nas so na spletnih portalih pisali pri ABC, Fox News, Washington Post in NBC. V Businessweeku pa so spomnili na papeževa opozorila iz preteklosti, da ne tolerira razsipnosti – ne finančne ne kakršnekoli druge ter napovedal boj proti revščini.

Moralni bankrot

Katoliška cerkev v Sloveniji se bori z najhujšim bankrotom v državi. Več sto milijonov cerkvenega dolga je slovenske banke in skoraj celotno državo spravilo v težaven položaj, danes ocenjuje nemška tiskovna agencija dpa in dodaja, da slovenski mediji pišejo o moralnem bankrotu.

Dpa piše, da v dolgi zgodovini Katoliške cerkve praktično ni najti podobnega primera. Po udarnem gospodarskem škandalu mariborske nadškofije sta morala ta teden svoje položaje zapustiti dva visoka cerkvena dostojanstvenika. Nadškof Anton Stres v Ljubljani in Marjan Turnšek v Mariboru sta celo vodila Škofovsko konferenco celotne države.

Pred dvema letoma je takratni mariborski nadškof Franc Kramberger zapustil svoj položaj. Uradni razlog za umik je bila sicer starost, a neuradno je tudi v njegovem primeru šlo za finančni zlom nadškofije.

O rezultatih preiskovalne skupine Vatikan molči

Cerkvena holdinga Zvon Ena in Zvon Dva ter Gospodarska rast so od začetka 90. let investirali v vse, kar se je le dalo - nepremičnine, založništvo, kemično industrijo, gradbena podjetja, kot je bil zloglasni Vegrad, turizem, finančne trge, Pivovarno Laško in Mercator. To so bile le nekatere od naložb. Še posebej katastrofalno pa se je končala naložba pri telekomunikacijskem ponudniku T-2, ki je hotel konkurirati celo Telekomu, piše dpa.

Vatikan je stanje v Sloveniji preveril s preiskovalno komisijo, a o rezultatih molči, nihče se ne želi o tem javno izreči. Ravno zato tudi ne obstaja nobena točna ocena finančne škode. Sprva se je govorilo o 800 milijonih evrov, sedaj pa naj bi dolg cerkvenih podjetij v stečaju znašal kar 1,7 milijarde evrov, piše nemška tiskovna agencija.