Sprva je niso jemali resno

FAZ uvodoma piše, da tako evropski poslanci kot tudi vlade Slovenke Violete Bulc, ki jo je vlada v Ljubljani oktobra kot nadomestilo za Alenko Bratušek izbrala za kandidatko za evropsko komisarko, sprva niso jemali resno. Šele slab mesec prej je 50-letna podjetnica postala ministrica za razvoj in ena od podpredsednic vlade premierja Mira Cerarja.

Bulčeva je že na pogovoru s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem pustila dober vtis, a tudi po zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je Bulčeva glede na to, da je imela za priprave na voljo le nekaj dni, kolikor toliko suvereno opravila, je obveljala skepsa.

Da je zagovornica ezoterike, ji ni pomagalo

Da bi se razblinila, ni ravno pripomoglo dejstvo, da se Bulčeva, ki velja za odločno in ambiciozno, na svetovnem spletu predstavlja kot zagovornica ezoterike in v enem od videov opisuje, kako je po "spiritualnem šoku" premagala svoj strah pred neuspehom in ga spremenila v konstruktivno energijo. Na svojem blogu je pisala o svoji veri v pozitivno energijo in o tem, da je hodila po žerjavici.

Iz izučene šamanke je v Bruslju postala najprej kandidatka, nato pa komisarka s kozmičnimi izkušnjami, piše Heindrik Kafsack.

Številni kritiki so sprevideli, da suvereno vodi svoj urad

Če je nemška vlada na podlagi tega menila, da bo se bo lahko šla lahko igro glede v sredo sprejetih načrtov o cestninah, ki jih v Bruslju že dlje časa kritično spremljajo, je že v minulih tednih dobila drugačno lekcijo. Kajti pismo Bulčeve Dobrindtu, v katerem pojasnjuje, zakaj cestninski načrti niso v skladu s pravnim redom EU, že nakazuje ton prihodnje razprave med Brusljem in Berlinom. Komisarka je zapisala, da načrtovana uvedba cestnine pomeni "neposredno diskriminacijo na temelju državljanstva".

Za pismom ne stoji samo dobro delujoč bruseljski aparat. Bulčeva se je kot nova komisarka dobro vpeljala v prometni dosje. Številni, ki so bili najprej njeni kritiki, so sprevideli, da nekdanja članica jugoslovanske košarkarske reprezentance, suvereno vodi svoj urad.

Jezikovnih ovir pri njenem delu v komisiji, česar ne gre podcenjevati, ni. Po šestih letih na univerzah v San Franciscu in v Silicijevi dolini angleško govori odlično. Lahkega dela nemški minister z Bulčevo ne bo imel, to je za zdaj gotovo. Ni brez razloga, da ima tudi črni pas iz borilnih veščin, pravijo v komisiji, končuje FAZ.