Sodišče je v obrazložitvi odločitve povedalo, da ohranitev Hamasa na seznam terorističnih organizacij ni temeljila na preiskavi aktivnosti palestinskega gibanja temveč na podlagi obtožb v medijih in spletu. Sodišče je ob tem izpostavilo tudi, da se s tem ni opredelilo do vprašanja ali je Hamas teroristična organizacija, temveč zgolj do postopkovne podlage ohranitve na seznamu.

Do konca pritožbenega postopka ali obdobja treh mesecev bo Hamasovo premoženje še naprej zamrznjeno.

Poleg politične organizacije s seznama tudi vojaško krilo

Odločitev sledi pritožbi Hamasa na uvrstitev na seznam terorističnih organizacij. Vojaško krilo Hamasa, katerega krovna organizacija ima od leta 2007 oblast na območju Gaze, je bilo uvrščeno na prvi seznam terorističnih organizacij, ki ga je EU oblikoval decembra 2001 po terorističnih napadih v ZDA. Politično krilo organizacije pa je bilo na seznam uvrščeno leta 2003.

Odvetnica Hamasa Liliane Glock je za AFP izrazila zadovoljstvo z razsodbo in pojasnila, da so s tem razveljavljeni vsi restriktivni ukrepi, ki jih je proti Hamasu, tudi njegovemu vojaškemu krilu, EU uvedla od leta 2001.

Netanjahu ogorčen nad odločitvijo

Zadovoljstvo je izrazil tudi Hamas. Njegov tiskovni predstavnik Favzi Barhum je za AFP dejal, da je to »zmaga za palestinsko vprašanje in pravice Palestincev« in da morajo sedaj »slediti mednarodni koraki za končanje zatiranja palestinskega ljudstva«.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa s pojasnili sodišča ni zadovoljen in je že zahteval, da EU Hamas takoj znova vrne na seznam, saj da gre za »morilsko teroristično organizacijo«, ki v zaprisegi kot svoj cilj navaja uničenje Izraela.

Evropska komisija Hamas še naprej šteje med teroristične organizacije

Evropska komisija je danes sporočila, da ima kljub razsodbi Hamas za teroristično organizacijo. Tiskovna predstavnica Maja Kocijančič je ob tem dodala, da razmišljajo o odgovoru na razsodbo, vključno z možnostjo pritožbe.

Sodišče je sicer na skoraj povsem enaki podlagi oktobra s tega seznama že umaknilo šrilanške Tamilske tigre.

Sodišče je sicer na skoraj povsem enaki podlagi oktobra s tega seznama že umaknilo šrilanške Tamilske tigre.

Do razsodbe sodišča prihaja nekaj ur, preden bo Evropski parlament danes glasoval o priznanju Palestine.