Po pogovorih v Parizu z osmimi drugimi evropskimi socialdemokratskimi voditelji pred vrhom EU prihodnji teden je francoski predsednik dejal, da so se v Parizu danes izrekli za to, da bi Juncker prevzel vodenje najvplivnejšega izvršnega organa v Bruslju in tako nasledil dosedanjega predsednika Evropske komisije Josea Manuela Barrosa.

Lov na druge ključne položaje v EU

Kot je še dejal Hollande, so se socialdemokratski voditelji danes strinjali, da bodo »spoštovali« tradicijo, da največja skupina v Evropskem parlamentu za predsednika Evropske komisije predlaga svojega kandidata, »v tem primeru gospoda Junckerja«. Napovedal je, da si bo levosredinski tabor sedaj prizadeval dobiti druge ključne položaje v EU, kot so predsednik Evropskega sveta, šef evroobmočja, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in predsednik Evropskega parlamenta.

»Socialdemokrati sprejemamo dejstvo, da mora Juncker prevzeti položaj predsednika Evropske komisije, hkrati pa pričakujemo, da bodo socialdemokrati in socialisti dobili druge položaje,« je po pariških pogovorih dejal vodja nemških socialdemokratov (SPD) Sigmar Gabriel.

Francoski predsednik je še dejal, da EU mora »vzeti v račun, kaj se je zgodilo na evropskih volitvah in zagotoviti reorientacijo Evrope«. Potrebni so ukrepi za okrepitev gospodarske rasti in ustvarjanje novih delovnih mest, je še dejal francoski predsednik.

Evropska ljudska stranka največja skupina v EP

»Imamo voljo, da Evropo poenostavimo, jo naredimo bolj demokratično in uvedemo nadzor nad imigracijo v skladu z našimi vrednotami in načeli,« je še dejal.

Evropska ljudska stranka (EPP), ki tudi po majskih evropskih volitvah, kjer so vetra v jadra dobile evroskeptične stranke, ostaja največja skupina v Evropskem parlamentu. Njen kandidat za predsednika Evropske komisije pa je prav Juncker.

Namera, da bi ta položaj prevzel nekdanji premier Luksemburga in šef evroobmočja Jean-Claude Juncker, je sprožila najostrejši spor znotraj EU po krizi evroobmočja. Prav ta spor naj bi prevladoval na vrhu EU prihodnji četrtek in petek, saj je britanski premier David Cameron napovedal, da se bo »vse do konca« boril proti Junckerjevemu imenovanju na čelo Evropske komisije.

O vodstvu Evropske komisije v četrtek in petek

T.i. mini vrha v Parizu so se poleg francoskega predsednika udeležili avstrijski kancler Werner Faymann, belgijski premier Elio di Rupo, danska premierka Helle Thorning-Schmidt, predsednik italijanske vlade Matteo Renzi, romunski premier Victor Ponta, predsednik slovaške vlade Robert Fico, češki premier Bohuslav Sobotka in malteški premier Joseph Muscat. Iz Nemčije je v Pariz poleg Gabriela prišel še vodja socialdemokratske skupine v Evropskem parlamentu in dosedanji predsednik Evropske parlamenta Martin Schulz.

Voditelji držav članic EU naj bi o prihodnjem vodstvu Evropske komisije govorili na naslednjem zasedanju Evropskega sveta, ki bo prihodnji četrtek in petek v Bruslju.