Komisarka Viviane Reding je poslance spomnila, da je Madžarska že od leta 2011 pod budnim očesom komisije. Bruselj je lani proti njej že sprožil dva postopka zaradi kršitve evropske zakonodaje in še čaka, da Madžarska izpolni odločitev Sodišča EU v zvezi s tem, trenutno pa podrobno preučuje elemente najnovejšega, spornega četrtega ustavnega amandmaja, je zatrdila.

Kot je še spomnila, je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso nedavno pisal madžarskemu premieru Viktorju Orbanu v zvezi s četrtim amandmajem in mu zagrozil z novimi postopki, ki doletijo kršiteljice evropske zakonodaje. Orban mu je v hitrem odgovoru v petek zatrdil, da je zavezan evropskim normam in da je že "zagnal potrebne zakonodajne korake" za odpravo izraženih pomislekov.

Po besedah komisarke je Budimpešta že predložila več predlogov, kako spremeniti najbolj sporne dele amandmaja, in v Bruslju sedaj te predloge preučujejo. Obljubila je, da bodo delali hitro in da bodo do poletja že pripravljeni ukrepi. Nadaljnji postopki proti Budimpešti niso izključeni.

Irska ministrica za evropske zadeve Lucinda Creighton je medtem v imenu irskega predsedstva priznala, da se v Svetu o Madžarski zaenkrat niso pogovarjali, saj čakajo, da jih s to temo najprej seznani Evropska komisija. Hannes Swoboda, vodja poslancev S&D, s tem nikakor ni bil zadovoljen in jo je opozoril, da mora Svet čim prej sprejeti odločitev, na čigavi strani je.

"Treba se je odločiti, ali si na strani Orbana ali na strani vladavine prava," je poudaril in poslancem iz vrst EPP očital, da tega, kar se dogaja na Madžarskem, enostavno ne morejo ignorirati.

Še ostrejši je bil danes Guy Verhofstadt, vodja poslancev Alde. Razkol v parlamentu pri temi, kakršna je Madžarska, po njegovem mnenju enostavno ni sprejemljiv. Pri taki temi bi morali biti vsi enotni, "nad političnimi interesi" in "ideološkimi mejami", ki jih sicer ločujejo, je dejal.

Za razliko od Swobode, ki je hvalil delo komisije glede Madžarske, Verhofstadt ni zadovoljen z dosedanjim ukrepanjem Bruslja. Treba je narediti več, saj je na Madžarskem na kocki preveč, je opozoril - od nesprejemljivega omejevanja pristojnosti ustavnega sodišča in poseganja politike v delo sodišč, do določanja družine kot izključno heteroseksulne, omejitev političnega oglaševanja v zasebnih medijih in kršitev verske svobode.

Od komisije Verhofstadt terja aktivacijo postopka po sedmem členu pogodbe EU, ki pravi, da se lahko v primeru "hujših in vztrajnih" kršitev temeljnih vrednot unije nekatere pravice države članice, vključno z glasovalnimi pravicami, postavijo v mirovanje. Če tega ne bo storila komisija, bo Alde predlagal, da postopek sproži sam parlament, je napovedal.

Da je potrebna močnejša reakcija evropskih institucij, se strinja tudi Jelko Kacin (Alde/LDS). "Pravna država je temeljna vrednota EU in igranje z ustavo kar tako, le 'zato, ker lahko', ni in ne sme biti sprejemljivo." Kot je opozoril, v parlamentu o Madžarski razpravljajo že tretjič, a so očitno "vsa dosedanja dobronamerna opozorila in zaskrbljenost šla v prazno".

Sedmi člen doslej ni bil uporabljen še nikoli in nekateri ga označujejo kot "jedrsko" možnost. Proti aktivaciji tega člena se je danes med drugim izrekla poslanka Zelenih Rebecca Harms, ki je situacijo primerjala z jedrsko bombo - resda obstaja in jo imaš teoretično možnost uporabiti, a tega ne storiš.

Redingova je v zvezi s tem spomnila, da obstaja nova pobuda s strani zunanjih ministrov EU, po kateri bi razvili instrument, ki bi bil močnejši od standardnih postopkov ob kršitvah evropske zakonodaje, a obenem manj udaren kot člen sedem.

Poslanec Frank Engel je v imenu EPP danes skušal pomiriti razgreta stališča. Med drugim je spomnil, da je bila madžarska vlada izvoljena na demokratičnih volitvah. Če bomo preveč napadali madžarske oblasti, obstaja tudi nevarnost, da bodo Madžari dobili občutek, "da Evropa ni na njihovi strani", kot ga že imajo Grki, Ciprčani in drugi, je opozoril. A veliko podpore v parlamentu ni dobil.