Resolucija, ki so jo danes potrdili poslanci, je vsebinsko zelo podobna razpravi, ki je potekala dan pred tem. Obsoja nedavni jedrski poskus in zahteva, da se Pjongjang tem testom odpove. Obsoja tudi napoved Severne Koreje o pravici do preventivnega jedrskega napada ter jo poziva, da se vrne k šeststranskim pogajanjem in pristopi k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja.

Obenem poslanci v njej pozdravljajo soglasje, ki je bilo v Varnostnem svetu ZN doseženo glede ostrejših sankcij proti Severni Koreji. Kitajsko pozivajo, naj še v večji meri izkoristi vpliv, ki ga ima na Pjongjang, in skuša pomiriti razmere na Korejskem polotoku. Poslanci sicer tudi pozivajo h krepitvi prizadevanj za popolno jedrsko razorožitev po vsem svetu.

Resolucija prav toliko poudarka kot jedrskim temam namenja razširjenim, sistematičnim in nesprejemljivim kršitvam človekovih pravic s strani severnokorejskega režima. V ZN je treba temu problemu nameniti več pozornosti, menijo poslanci in med drugim pozivajo k oblikovanju posebne komisije ZN, ki bi preiskala kršitve človekovih pravic v Severni Koreji.

Posebej opozarja še na hudo pomanjkanje hrane v tej državi in od Pjongjanga terja, da zmanjša vojaške izdatke in namesto tega zagotovi sredstva za ljudi. Evropsko komisijo resolucija poziva, naj ohrani tako humanitarno pomoč kot dialog s Severno Korejo.

Poslanci enotni v ostri obsodbi Severne Koreje

Tudi v razpravi v sredo so si bili poslanci enotni v ostri obsodbi Severne Koreje. Nihče ni nasprotoval ostrejšim sankcijam proti tej državi, čeprav so obenem izpostavljali, da se mora krepiti dialog. En za drugim so pozdravljali, da se je v reševanje krize vendarle vključila tudi Kitajska, ki pa bi morala biti še aktivnejša, saj gre vendarle za njeno "dvorišče".

Mnogi poslanci so se sicer bolj kot na jedrski spor osredotočili na humanitarno krizo in kršitve človekovih pravic v Severni Koreji ter poudarjali, da bi se morali tej tragediji posvetiti bolj kot pa jedrskim provokacijam Pjongjanga.

To je v svojem govoru izpostavil tudi Jelko Kacin (Alde/LDS): "Zahtevamo, da režim opazno spremeni odnos do lastnega prebivalstva in mu končno dopusti temeljne človekove pravice. To je prava tema za nas, za EU, za Evropski parlament, ne pa strašljivo rožljanje z orožjem, izčrpavanje ljudi in dodatno ustrahovanje z namišljenimi sovražniki."

Kot je še opozoril, režim v Pjongjangu "zatira, tlači in muči lastno prebivalstvo pod pretvezo zunanje nevarnosti za državo, gospodarstvo in državljane, ki jih ne vojaško, ne kakorkoli drugače ne ogroža prav nihče, razen lastnega režima. V tem primeru pa v resnici le novi diktator iz dinastije Kim para živce vsem sosedom, tudi največji trgovinski partnerici in zaveznici Kitajski."

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je poslancem zagotovila, da ukrepajo in iščejo rešitev ter tudi poskušajo Kitajsko prepričati, naj še bolj izkoristi vpliv, ki ga ima na svojo sosedo. Delila je tudi zaskrbljenost glede kršitev človekovih pravic. EU bo skupaj z Japonsko v Svetu ZN za človekove pravice zato predlagala oblikovanje komisije, ki naj jih razišče.