Trenutne obljube glede ukrepov proti podnebnim spremembam ne zagotavljajo, da bi se ogrevanje omejilo na največ dve stopinji Celzija, opozarjajo evropski poslanci v osnutku resolucije pred vrhom ZN v Dohi v Katarju.

Poslanci upajo, da se bodo ključne industrijsko razvite države strinjale z obnovitvijo kjotskega protokola, ki preneha veljati letos. Tako ne bi bilo praznine do naslednjega globalnega sporazuma, ki bi začel veljati najpozneje leta 2020.

Obljubljeni ukrepi članic ZN ne zagotavljajo, kar je v skladu z znanstvenimi ugotovitvami potrebno

Resolucija je bila sprejeta s 485 glasovi za, 109 glasovi proti in 45 vzdržanimi glasovi.

Evropski poslanci so poudarili, da obljubljeni ukrepi članic ZN ne zagotavljajo, kar je v skladu z znanstvenimi ugotovitvami potrebno, to je, da bi se dosegel cilj vzdrževanja sprememb podnebja pod dvema stopinjama Celzija.

Resolucija poziva EU, naj poviša trenutni cilj zmanjšanja toplogrednih plinov, ki zdaj znaša 20 odstotkov. Resolucija pravi: "V interesu EU je, da si prizadeva za 30-odstotni cilj varstva podnebja do leta 2020, s tem pa ustvari trajnostno rast, dodatna delovna mesta in zmanjša odvisnost od uvoza energije."

Evropski poslanci so podprli drugo ciljno obdobje kjotskega protokola, sporazuma, ki velja od leta 2005 in ki bo prenehal veljati konec tega leta. To bi pomagalo zapolniti praznino do globalnega, zakonsko zavezujočega sporazuma, o katerem naj bi se dogovorili najpozneje do leta 2015, začel pa naj bi veljati najpozneje leta 2020.

EU bi morala biti vzor pri reševanju teh težav

Evropski poslanci so zaskrbljeni, da bi prenos "enot dodeljene količine", ki jih ima več evropskih in drugih držav, lahko ogrozil prizadevanja za blaženje podnebnih sprememb. Menijo, da bi morala biti EU vzor pri reševanju teh težav.

Znova so poudarili trdno podporo vključitvi letalstva v evropski sistem za trgovanje z emisijami. Prav tako opozarjajo, da je treba hitro obravnavati emisije mednarodnega pomorskega prometa.

V razpravi Evropskega parlamenta o resoluciji je na plenarnem zasedanju v četrtek evropska poslanka Romana Jordanova (EPP/SDS) izpostavila, da kriza ne sme biti izgovor za zanemarjanje podnebnih sprememb. Podnebne spremembe so globalni problem, ki terjajo ubrano mednarodno ukrepanje. Meni da, da so odzivi po enostranskem zvišanju ambicij v resoluciji odveč.