Poročilo, ki ga je pripravila evropska poslanka Doris Pack, kritizira bosenske politične elite, ki jim manjkata dosledna predanost in skupna vizija celotne usmeritve BiH, slabo delujoče institucije tako na zvezni kot tudi lokalni ravni. To so tudi ključni dejavniki, ki botrujejo zaostanku države za drugimi v svoji regiji.

Veliko prahu je sicer dvignil predlog poročevalke, ki je Svet Evrope pozvala k suspenzu članstva BiH. Temu je na razpravi odločno nasprotoval tudi slovenski evroposlanec Jelko Kacin, ki je menil, da bi bilo treba spodbuditi ustavne spremembe v Bosni, »ne pa še dodatno izolirati države s tem, ko bi jo identificirali z Belorusijo, edino evropsko državo, ki ni članica Sveta Evrope«. Na razpravi je govorila tudi Tanja Fajon, ki je temu predlogu, tako kot tudi mnogi drugi, prav tako izrazila nasprotovanje. »Želim da država postane članica unije, želim da ji pomagamo. Provokativna retorika o razpustitvi države vodi v napačno smer,« je med drugim poudarila Fajonova. Dodala je, da ljudi ne bi smeli kaznovati zaradi neuspeha politike.

Sicer pa je bilo v retoriki udeležencev razprave čutiti splošno razočaranje, obup in tudi nekaj jeze, vsi po vrsti pa so voditelje BiH pozivali k resnejšemu pristopu do sprejemanja reform, precej ostro kritizirali pomanjkanje politične volje v državi do kakršnegakoli napredka ter spominjali na visoke ravni korupcije in brezposelnosti v državi. Hkrati pa so poudarjali trud in voljo s strani EU do reševanja bosanske krize in željo po pomoči državljanom te balkanske države. O podpori poročilu Packove bodo v parlamentu glasovali jutri.