Občutek pripadnosti državljanstvu EU med slovenskimi anketiranci za pet odstotkov presega povprečje EU in je v primerjavi z letom 2012 tudi narasel.

Kar se tiče poznavanja pravic, ki jih prinaša državljanstvo EU, pa so bili Slovenci bolj razdeljeni, saj jih dobra polovica meni, da te pravice poznajo, medtem ko slaba polovica priznava nasprotno.

Je pa 59 odstotkov vprašanih dejalo, da si želijo izvedeti več o pravicah, ki jih imajo kot državljani EU. Pri tem prevladujejo želje po informacijah o možnostih dela v drugi državi članici. Tako je namreč odgovorilo 48 odstotkov vprašanih. 38 odstotkov jih zanima več o pravicah koriščenja zdravstvene pomoči v drugi državi članici EU, skoraj 30 odstotkov pa jih želi vedeti več o možnostih prebivanja v drugih državah unije.

Glede koriščenja ugodnosti, ki jih je vzpostavila EU, sta skoraj dve tretjini vprašanih Slovencev dejali, da so imeli koristi od odprave mejnega nadzora pri potovanju v tujino. Slaba polovica Slovencev je imela koristi od znižanja stroškov pri mobilnem gostovanju v drugi državi EU, skoraj tretjina jih je izkoristila večje varstvo pravic potrošnikov pri nakupu drugod po EU, četrtina Slovencev pa je uživala prednosti cenejših letov in širše izbire letalskih družb.

Raziskovali tudi vire informacij o evropskih zadevah

Raziskava Eurobatometra se je ukvarjala tudi z viri informacij o evropskih zadevah, ki jih uporabljajo državljani EU. Slovenci se glede na raziskavo o EU informirajo predvsem prek televizije, v primerjavi z evropskim povprečjem pa v veliko večji meri pridobivajo informacije o EU tudi na spletu.

V okviru raziskave so anketirance povprašali tudi o njihovih pričakovanjih od EU. Več kot polovica Slovencev oziroma 54 odstotkov tako od EU pričakuje uspešno soočanje z reševanjem krize in ukrepe za zagon gospodarstva, dobra petina Slovencev od unije pričakuje boljše vodenje in več sodelovanja med članicami.

Sicer pa le dva odstotka vprašanih Slovencev pričakujeta izstop iz EU ali območja evra.

Raziskavo o državljanstvu EU so opravili v vseh državah EU, na Hrvaškem in v državah kandidatkah.