Slovesen podpis je potekal v torek ob robu zasedanja ministrov EU, pristojnih za konkurenčnost. V imenu Slovenije je sporazum podpisal veleposlanik pri EU Rado Genorio.

Nova ureditev bo omogočila celo petkrat cenejšo patentno zaščito od obstoječe, kar bo okrepilo patentno dejavnost podjetij EU, predvsem malih in srednjih. Za pridobitev enotnega patenta bo treba vložiti eno samo prijavo.

Cenejša patentna zaščita bo tudi izboljšala konkurenčnost EU v primerjavi z ZDA in Kitajsko. Pridobitev patentne zaščite v EU danes stane okoli 32.000 evrov. V ZDA pridobitev patenta stane 2000 evrov, na Kitajskem pa 600 evrov.

Podrobnosti delovanja centra za arbitražo in mediacijo, ki si ga delita Slovenija in Portugalska, bodo še dorečene v okviru priprav na zagon patentne ureditve, so pojasnili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Že sam sporazum pa daje po navedbah ministrstva pomemben poudarek izvensodnemu reševanju sporov v okviru tega centra, ki bo še dodatno razbremenilo predvsem mala in srednje velika podjetja. Pri tem je zelo pomembno to, da bodo tudi izvensodne rešitve neposredno izvršljive.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Uroš Rožič je imel v torek ob robu zasedanja tudi bilateralni pogovor s portugalskim državnim sekretarjem Franquelinom Alvesom.

Potrdila sta dobro sodelovanje pri vzpostavljanju centra ter se zavezala k sodelovanju tudi v prihodnje. V naslednjih tednih bosta Slovenija in Portugalska sodelujočim državam posredovali tudi skupno videnje posameznih elementov delovanja izvensodnega reševanja sporov.

Sporazum je danes podpisalo 24 držav pogodbenic, nekatere pa se mu bodo pridružile pozneje. Edina članica unije, ki ni napovedala pristopa k sporazumu, je Španija.

Poleg sporazuma o vzpostavitvi enotnega patentnega sodišča sta del patentnega svežnja še uredba o okrepljenem sodelovanju pri vzpostavitvi enotne patentne zaščite ter uredba o ureditvi prevajanja.

Poleg Španije v projektu uvajanja skupnega patenta zaradi nasprotovanja jezikovni ureditvi, po kateri bodo uradni jeziki le angleški, nemški in francoski, sicer prav tako ni želela sodelovati Italija. Ker zaradi njunega nasprotovanja ni bilo mogoče doseči potrebnega soglasja, se skupni patent uvaja v okviru mehanizma okrepljenega sodelovanja.

EU je dokončno odločitev o vzpostavitvi skupnega evropskega patenta sprejela decembra lani. Podelitev prvega evropskega patenta z enotnim učinkom naj bi bila mogoča v prihodnjem letu.