Evropske države bodo opoziciji lahko dobavljale tudi "nesmrtonosno" vojaško opremo in nebojna vozila, ki bodo služila zaščiti civilistov.

EU je prav tako znova potrdila obsežen sveženj sankcij proti Siriji, ki jih je uvedla doslej in vključujejo prepovedi potovanja v unijo in zamrznitev premoženja osebam in podjetjem, povezanim z režimom Bašarja al Asada, ter niz drugih omejitev, ki se nanašajo na finančni, energetski in trgovinski sektor.

Zunanji ministri so sklenili tudi, da bo Evropska unija še naprej spremljala in po potrebi posodabljala sankcijski režim proti Siriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški državni sekretar John Kerry pa je v četrtek v Rimu dejal, da bodo ZDA sirski opoziciji zagotovile 60 milijonov dolarjev pomoči. Po srečanju skupine držav prijateljic Sirije s predstavniki sirske opozicije je tudi napovedal, da bo Washington sirskim upornikom zagotovil tudi neposredno pomoč v obliki hrane in medicinske opreme.

Sirska opozicija vladne sile obtožila poboja 72 ljudi

Sirska opozicijska nacionalna koalicija je vladne sile Bašarja al Asada obtožila, da so v ponedeljek v vasi blizu mesta Alep usmrtile 72 ljudi in zažgale njihova trupla. Med žrtvami so bili po navedbah novinarskega središča v Alepu, ki ga vodijo protivladni aktivisti, tudi ženske in otroci, razlog za usmrtitev pa naj bi bilo sodelovanje z uporniki.

"Ti ponavljajoči se pokoli, ki jih izvajajo režimske sile, kažejo na kriminalno metodologijo, katere očiten cilj je sejanje strahu in sovraštva med Sirci," je sporočila glavna sirska opozicijska skupina.

Opozicijska skupina je še navedla, da jim je uspelo identificirati trupla 49 žrtev, med katerimi je bilo sedem otrok, starih med osem in 12 let, medtem ko zaradi prehudih opeklin preostalih 23 žrtev niso uspeli identificirati.

Sirski Oservatorij za človekove pravic je Združene narode že pozval k preiskavi poboja v vasi Malkijeh.

Neodvisne potrditve pokola sicer še ni, navaja francoska tiskovna agencija AFP.