Več zahodnih držav je krivdo pripisalo Asadu, zaradi česar je Washington zagrozil z vojaškim posredovanjem. Rusija in ZDA sta nato dosegli dogovor, da mora Sirija, če se želi temu izogniti, mednarodni skupnosti predati nadzor nad svojim kemičnim orožjem, na kar je Damask pristal. Orožje bodo do sredine prihodnjega leta nadzorovano uničili.

Organizacija za človekove pravice Amnesty International je medtem v zvezi z ravnanjem glede Sirije danes okrcala evropske voditelje. Ti bi morali »povesiti glavo iz sramu« zaradi načina, kako ravnajo s sirskimi begunci.

Kot piše organizacija, so države EU za namestitev sirskih beguncev ponudile le okoli 12.000 mest, medtem ko si je visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) za cilj postavil 30.000 mest.

Italija in Velika Britanija ne mislita sprejeti sirskih beguncev

Mesta je ponudilo le deset držav, od tega 10.000 Nemčija, 500 Francija in 30 Španija. Nemčija je do sedaj nastanila 1000 beguncev in jih namerava sprejeti še 9000. 18 držav članic ni ponudilo nobenega mesta, vključno z Veliko Britanijo in Italijo, izpostavlja Amnesty International. Kljub vsemu pa Britanci trdijo, da se osredotočajo predvsem na pomoč regiji, in da so eden največjih mednarodnih donatorjev. »Naših 500 milijonov funtov pomoči je več kot so donirale vse članice EU skupaj,« je predstavnik za medije dejal za BBC. EU je do sedaj Siriji namenila pomoč v višini 1,3 milijarde evrov.

Kot ocenjujejo ZN, je od marca 2011 do danes 2,3 milijona Sircev pobegnilo v sosednje države, večina v Libanon, Jordanijo, Turčijo in Irak, 6000 pa jih je letos prišlo v Bulgarijo, ki je že zaprosila za finančno pomoč EU kot odziv na množično priseljevanje. Septembra je Švedska postala prva EU članica, ki je sirijskim beguncem ponudila stalno prebivališče. V zadnjih dveh letih je tam za azil zaprosilo več kot 14.000 Sircev.

Poročilo ZN potrdilo uporabo kemičnega orožja v Siriji

Obstajajo jasni dokazi, da je bil v napadu 21. avgusta v Guti pri Damasku uporabljen plin sarin, ugotavlja poročilo. V napadu je umrlo okoli 1400 ljudi, tudi številni otroci. Strokovnjaki so že v prvem, septembra objavljenem poročilu, navajali »jasne in prepričljive« dokaze o tamkajšnji uporabi sarina.

Za pripravo končnega poročila so se strokovnjaki ZN pod vodstvom Akeja Sellstroma konec septembra vnovič odpravili v Sirijo in preiskali še preostale primere domnevne uporabe kemičnega orožja.

Kot verjetno so ugotovili njegovo uporabo v še štirih primerih, čeprav je ni mogoče nedvoumno dokazati. Na voljo naj bi namreč imeli premalo neodvisno zbranih podatkov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tako v napadu marca v Han al Asalu kot aprila v Sarakebu so bili med žrtvami napada tudi civilisti, medtem ko v dveh napadih avgusta tarče niso bili civilisti. Gre za napada v Ašrafijah Sanaji in v Džobarji pri Damasku, ki sta označena kot »manjša«, tarče pa so bili vojaki.

V kraju Baharija in Šejk Maksud, kjer naj bi bilo kemično orožje uporabljeno avgusta in aprila, strokovnjaki ZN trditev o napadu niso mogli podpreti z dokazi, piše francoska tiskovna agencija AFP.