Američan Daniel Mullaney je na novinarski konferenci zagotovil, da je bil začetek dober in da sta obe strani zavezani hitremu napredku. Vendar pa bo o tem, kdaj bo sporazum dosežen, odločala vsebina. Za dosego cilja bo, po njegovih besedah, potrebno trdno barantanje.

Glavni pogajalec EU Španec Ignacio Garcia Bercero je zagotovil, da je bil ta teden z vidika EU zelo produktiven. Obe strani vidita v tem sporazumu možnost za transformacijo gospodarstev na obeh straneh Atlantika.

Mullaney je dejal, da so v tem prvem krogu šli skozi glavne zadeve, pri čemer je vsaka stran dala na mizo svoje interese in želje. Drugi krog pogajanj o sporazumu, ki ga je v začetku leta predlagal predsednik ZDA Barack Obama, bo oktobra v Bruslju.

Obe strani želita s tem oživeti slabo gospodarsko rast z odpravo še preostalih obstoječih carin in regulativnih ovir na področjih financ, industrije, kmetijstva in storitev. Na obeh straneh Atlantika so še vedno velike razlike v pogledih na genetsko predelano hrano, kmetijske subvencije, varstvo podatkov, intelektualne lastnine in okolja.

K temu se je sedaj pridružilo še ameriško vohunjenje, zaradi česar je Francija užaljeno predlagala naj se pogajanja prestavijo. Francija bo sicer delala veliko težav glede kulture, saj želi preprečiti poplavo Hollywooda. Na koncu so se sicer zmenili, da bodo varnostna in vohunska vprašanja obravnavali na vzporednih pogajanjih.

Mullaney je na tiskovni konferenci še dejal, da o razkritjih nekdanjega analitika Agencije za nacionalno varnost Edwarda Snowdena niso govorili, ker pogovori o tem potekajo na vzporednem tiru, ki se je ta tedne prav tako začel v Washingtonu.