Dogovor o kazenskem seznamu fizičnih in pravnih oseb, ki dejavno materialno ali finančno podpirajo ogrožanje suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine, so dosegli veleposlaniki članic pri EU. Imena bodo znana, ko bo ukrep objavljen v Uradnem listu EU, predvidoma v petek pozno popoldne.

Na seznamu posameznikov, kaznovanih z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja v unijo, je ob upoštevanju današnje odločitve 87 oseb, na seznamu pravnih oseb, kaznovanih z zamrznitvijo premoženja, pa sta od prej še dve podjetji s sedežem na Krimu.

Veleposlaniki so se danes prav tako dogovorili o razširitvi pravne podlage, tako da bo mogoče v prihodnje z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja kaznovati tudi fizične in pravne osebe, ki dejavno podpirajo ali imajo koristi od ruskih odločevalcev, odgovornih za priključitev Krima Rusiji ali destabilizacijo vzhodne Ukrajine.

V prihodnjih dneh je tako po navedbah virov pri EU pričakovati novo dopolnitev kazenskega seznama oseb in podjetij v skladu z danes dogovorjeno razširitvijo pravne podlage.

Odločitev o današnji razširitvi seznama so načelno sprejeli voditelji članic EU na zasedanju 16. julija. Nato so se zunanji ministri unije v torek po sestrelitvi potniškega letala na vzhodu Ukrajine odločili za pospešitev priprave tega seznama.

Sestrelitev potniškega letala, ki je z 298 ljudmi na krovu v četrtek strmoglavilo na vzhodu Ukrajine, ter obnašanje separatistov in Rusije, ki niso zagotovili dostojnega ravnanja s posmrtnimi ostanki žrtev, je namreč sprožilo ogorčenje in šok ter občutno spremenilo razpoloženje v uniji. Med žrtvami je namreč več kot dve tretjini državljanov unije - 193 Nizozemcev in deset Britancev.

Resna razprava

Sestrelitev letala, za katero naj bi bili odgovorni separatisti na vzhodu Ukrajine, ki jih podpira Rusija, je tako unijo spodbudila tudi k resni razpravi o prehodu v tretjo fazo ukrepanja proti Rusiji, h gospodarskim sankcijam.

Zunanji ministri so v torek pristojnim službam unije naročili, da do danes končajo pripravo nabora možnih gospodarskih ukrepov proti Rusiji, vključno s sankcijami na finančnem, obrambnem in energetskem področju.

Veleposlaniki članic EU so danes prvič razpravljali o tem, a odločitev za zdaj niso sprejeli. O gospodarskih sankcijah bodo znova razpravljali v petek. Za odločitve je potrebno soglasje članic.

Dogovoriti se morajo tako o vsebinskih vprašanjih kot o postopku nadaljnjega ukrepanja. Za zdaj še ni jasno, ali bo o gospodarskih sankcijah odločil vrh unije ali bodo odločitve sprejeli na nižji ravni. Neuradno se kot morebiten datum vrha omenja 30. julij.

Nabor možnih gospodarskih ukrepov po navedbah virov pri EU vključuje predlog, naj unija ruskim bankam v večinski državni lasti omeji dostop na evropske kapitalske trge, embargo na orožje, ki pa naj bi se nanašal le na nove posle, ter prepoved izvoza tehnologije za dvojno uporabo in tehnologije za energetski razvoj.

EU je Rusiji z gospodarskimi sankcijami zagrozila v primeru, če ne bo v celoti sodelovala pri preiskavi strmoglavljenja letala, vplivala na separatiste za zagotovitev neoviranega dostopa do kraja tragedije in dostojnega ravnanja s posmrtnimi ostanki žrtev, zagotovila učinkovitega nadzora meje za ustavitev toka orožja, opreme in oborožencev čez mejo ter s tem občutno prispevala k umiritvi razmer v Ukrajini.

Veleposlaniki članic so danes razpravljali tudi o dodatnih ukrepih za omejitev trgovine in investicij na Krimu. Tudi razpravo o tej temi bodo nadaljevali v petek.

Slovenijo je na sestanku zastopal veleposlanik pri EU Rado Genorio.