"Čeprav večina članic podpira naš predlog, potrebne kvalificirane večine ni. Odločitev je sedaj v rokah komisije. Ker naš predlog temelji na oceni Evropske agencije za varno hrano, ki ugotavlja številna tveganja za zdravje čebel, bo šla komisija v prihodnjih dneh naprej s tem predlogom," je pojasnil komisar za zdravje in zaščito potrošnikov Tonio Borg.

Ob tem je komisar odločno pozval k zaščiti čebel, ki so "ključne za naš ekosistem in prispevajo več kot 22 milijard evrov letno k evropskemu kmetijstvu".

Zaščita čebel vse pomembnejše vprašanje v uniji

Zaščita čebel postaja vse bolj aktualno vprašanje v uniji. Kakršno koli zmanjšanje števila teh pomembnih opraševalk namreč vzbuja skrb za gospodarstvo in prehransko varnost. Na drugi strani pa so močni pritiski industrije, ki proizvaja insekticide.

Predlog Evropske komisije predvideva dveletno prepoved uporabe treh pesticidov iz skupine neonikotinoidov - klotianidina, imidakloprida in tiametoksamana - na žitih, ki privabijo čebele, in prepoved prodaje semen, obdelanih s temi kemikalijami. Prepoved velja za štiri vrste žit - koruzo, oljno repico, sončnice in bombaž.

Nasprotniki trdijo, da ni dovolj znanstvenih dokazov o škodljivosti pesticidov

Predlog komisije temelji na oceni Evropske agencije za varno hrano (Efsa), ki je januarja objavila poročilo, v katerem ugotavlja, da omenjeni insekticidi pomenijo "veliko akutno tveganje" za opraševalce, vključno s čebelami.

Potem ko članicam unije na podlagi predloga komisije marca ni uspelo sprejeti odločitve, za katero je potrebna kvalificirana večina, so članice danes vnovič odločale o nekoliko spremenjenem kompromisnem predlogu komisije in znova niso uspele doseči potrebne večine za ali proti. Glavni argument nasprotnikov je, da ni dovolj znanstvenih dokazov o škodljivosti teh pesticidov.

Slovenija je predlog podprla

Predlog komisije je danes podprlo 15 članic - Slovenija, Belgija, Bolgarija, Danska, Estonija, Nemčija, Španija, Francija, Ciper, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska in Švedska. Proti so bile Italija, Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška, Avstrija, Portugalska in Velika Britanija. Preostale štiri članice, Irska, Grčija, Litva in Finska, so se vzdržale.

Slovenija je predlog podprla, ker se je ves čas zavzemala za usklajen pristop EU, hkrati pa ima skoraj identične omejitve že vpeljane v slovensko zakonodajo. Nekatere omejitve že veljajo tudi v Franciji, Nemčiji in Italiji.

V času dveletne omejitve uporabe treh pesticidov si bodo članice unije še naprej prizadevale doseči kvalificirano večino, potrebno za odločitev. Ko bodo znane podrobnejše znanstvene ocene, jih bo komisija preučila in na njihovi podlagi pripravila nov predlog, so še sporočili iz Bruslja.