Kot je povedal za avstrijski radio, pripravlja rešitev, ki bo del paketa pomoči Ukrajini s strani Mednarodnega denarnega sklada, EU in Svetovne banke in ki bo omogočila plačilo računov Ukrajine za ruski zemeljski plin, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Meni, da bi rešitev lahko našli v prihodnjih tednih.

Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo poslal pismo voditeljem 18 evropskih držav, tudi več članic EU, v katerem je izrazil izjemno zaskrbljenost zaradi ukrajinskega dolga za ruski plin in posvaril, da bi to lahko vplivalo tudi na dobavo plina Evropi. Opozoril je, da bi Moskva lahko prenehala dostavljati plin Ukrajini, če Gazpromu ne bo plačala 1,6 milijarde evrov dolga.

Oettinger je glede tega danes dejal, da vsake grožnje ni treba vzeti dobesedno.

Ni potrebe za preplah

»Ni potrebe za preplah. Smo v tesnih stikih z ruskimi partnerji. Rusi želijo dostaviti plin, ker ga želijo prodati in zaslužiti,« je poudaril.

Je pa opozoril, da obstaja šibka točka, saj so tranzitne povezave prek Ukrajine potrebne za resnično dobro dobavo plina. Zato so v tesnih stikih z Ukrajino in njenim plinskim podjetjem, da bi zagotovili solventnost Ukrajine in da dolg do Gazproma za plin ne bo narasel.

Nemška kanclerka Angela Merkel, ki se mudi na obisku v Atenah, pa je ocenila, da je treba na Putinovo pismo dati skupen evropski odgovor. Dodala je, da bodo o vprašanju govorili zunanji ministri članic EU na ponedeljkovem zasedanju, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Evropa je od Rusije odvisna za približno četrtino svojih potreb po zemeljskem plinu. Polovica tega plina pride preko Ukrajine.