Ključen mejnik pri odločanju o gospodarskih sankcijah bodo predsedniške volitve v Ukrajini 25. maja. Če bi Rusija preprečila izvedbo transparentnih volitev 25. maja in če bi ruske čete vdrle v Ukrajino, bi bile sankcije takoj sprejete, je ocenil Erjavec.

Če se bodo razmere umirile, pa je po njegovih besedah veliko možnosti, da se nič ne zgodi. Minister si ne želi črnega scenarija in upa, da sankcije ne bodo potrebne, ter računa na dovolj modrosti vseh političnih igralcev.

Samooklicane oblasti: V Donecku in Lugansku ukrajinskih predsedniških volitev ne bo

Tudi julijske volitve za volilno bazo DeSUS ne bi bile težava

a stranko DeSUS po besedah njenega predsednika Karla Erjavca ni pomembno, kdaj so volitve, saj da imajo zelo stabilno volilno bazo, ki tudi redno prihaja na volitve. "S tako nizkimi pokojninami si težko privoščiš dopust. Tudi če bodo julija, to ne predstavlja problema za našo volilno bazo," je ponazoril.

Stranka DeSUS podpira izvedbo volitev pred parlamentarnimi počitnicami, ker bi bilo to politično in gospodarsko modro za državo, je povedal Erjavec po zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju. V DeSUS so namreč prepričani, da bi v primeru volitev v jesenskem času izgubili to fiskalno leto.

Izvedba volitev pred počitnicami bi bila po njegovih besedah "politično modra" tudi na podlagi njegovih nedavnih pogovorov v okviru Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).

"Tudi tam so nam priporočili, da moramo čim prej končati politično krizo in čim prej dobiti novo vlado, ki ima polno zaupanje volivcev, ter nadaljevati začete ukrepe, sicer se bojijo, da bodo napovedi in prognoze slabe," je opozoril Erjavec.

Po današnjih posvetovanju predsednika države Boruta Pahorja z vodji poslanskih skupin SDS, PS, nepovezanih poslancev in SD za zdaj kaže, da so najverjetnejši scenarij volitve julija. Vodje teh poslanskih skupin namreč zagotavljajo, da mandatarja ne bodo predlagali. Z ostalimi se bo Pahor sestal v torek. A postopke utegne zaplesti tudi morebiten ustavni spor odloka o razpisu volitev.