Erdogan je v govoru pred privrženci v Ankari je opozoril svoje nasprotnike, da bodo »plačali«, ker so se zarotili proti njemu. Ob tem je ponovno zagrozil nekdanjemu zavezniku, muslimanskemu pridigarju Fethullahu Gülenu, ki naj bi s svojim vplivom na turško policijo in pravosodje stal za protikorupcijsko preiskavo, ki jo je Erdogan označil za poskus državnega udara.

»Vstopili bomo v njihove brloge in plačali bodo,« je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP posvaril turški premier.

Opozicija je dobila otomansko zaušnico

»Demokracija je zmagala, svobodna volja je zmagala,« je še dejal Erdogan. »Ljudje so jim prisolili pravo otomansko zaušnico,« je opoziciji sporočil turški premier, ki vodi vlado že več kot deset let.

Največji stranki sta v prestolnici dosegli izenačen rezultat, medtem ko je v Carigradu, kot kaže, zmagala AKP. CHP trdi, da so se v nekaterih občinah pri glasovanju dogajale nepravilnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zamera zaradi grobega odziva na proteste

Čeprav so se mnogi od 53 milijonov volilnih upravičencev odločali glede na lokalne teme in vprašanja, so bile volitve prvi preizkus za Erdogana po izbruhu protivladnih protestov junija lani.

Erdogan se je namreč številnim volivcem zameril zaradi grobega odziva na proteste in obsežno protikorupcijsko preiskavo, ki je odnesla štiri ministre, osem poslancev AKP pa je odstopilo. Svoje kritike je označil za teroriste, v odgovor pa izvedel obsežno čistko v policijskih in pravosodnih vrstah ter blokiral Twitter in YouTube.

Sum o korupciji je padel tudi na Erdogana, ko so v javnost prišli posnetki njegovega domnevnega pogovora s sinom, v katerem se dogovarjata, kako skriti večjo vsoto denarja.