Erdogan pozval h koncu protestov

Erdoganovi podporniki so med njegovim govorom vzklikali slogane, s katerimi so pozivali k uporabi sile za končanje protestov, turški premier pa jih je pozval, naj mirno odidejo domov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Protesti proti Erdoganovi vladi so se sicer v številnih mestih po državi nadaljevali tudi v četrtek. V vsaj enem okrožju Carigrada je ponovno prišlo do spopadov, v okolici trga Taksim pa se je zvečer zbralo več 10.000 ljudi.

Protesti so se začeli pred tednom dni v Carigradu, ko je množica izrazila nasprotovanje gradnji nakupovalnega centra v parku v bližini trga Taksim, nato pa so prerasli v protivladne proteste. Ti so se kasneje razširili na več kot 60 drugih turških mest, protestniki pa Erdoganovi vladi očitajo, da postaja vse bolj avtoritarna.

Erdogan: Sodelujejo tudi teroristi

Erdogan je sicer v četrtek dejal, da v obsežnih protivladnih protestih v Turčiji sodelujejo pripadniki »terorističnih organizacij«, in napovedal, da ne bo odstopil od spornega urbanističnega načrta za Carigrad.

Po zadnjih podatkih združenja turških zdravnikov so v protestih umrli trije ljudje, dva protestnika in policist, več kot 4000 ljudi pa je bilo ranjenih, od tega 48 huje.

V demokraciji ni prostora za prekomerno uporabo sile s strani policije

Evropski komisar za širitev Štefan Füle je danes na obisku v Turčiji ocenil, da v demokraciji ni prostora za prekomerno uporabo sile s strani policije, odgovorni pa morajo za nasilje med protesti v državi odgovarjati. Kljub temu pa trenutno dogajanje v Turčiji ne bo ustavilo procesa pristopa te države k Evropski uniji, je zagotovil.

Članice EU in države, ki si za članstvo prizadevajo, si morajo prizadevati za najvišje demokratične standarde, je na konferenci, na kateri sodeluje, dejal Füle. Izpostavil je svobodo do izražanja mnenja in zborovanja in poudaril, da morajo biti pozornosti deležne tudi skupine, ki se v parlamentu ne čutijo zastopane.

Nekdo mora odgovarjati za nasilje

»Mirne demonstracije v demokratični družbi predstavljajo zakonit način izražanja mnenja. Za prekomerno uporabo sile na strani policije proti protestnikom v demokraciji ni prostora,« je v govoru, ki mu je prisluhnil tudi turški premier, dejal evropski komisar.

Kot je dejal, je sedaj pomembno ne le izpeljati »hitre in transparentne preiskave«, temveč morajo odgovorni za nasilje tudi odgovarjati, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vstop v EU ni ogrožen

»Dovolite mi, da Turčijo pozovem, naj ne opusti svojih vrednot svobode in spoštovanja človekovih pravic. In dovolite mi, da vam zagotovim, da nimamo namena ustaviti procesa pristopa Turčije k EU,« je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Na isti konferenci je spregovoril tudi Erdogan in zatrdil, da njegova vlada nasprotuje »terorizmu, nasilju, vandalizmu in dejanjem, ki zavoljo svobode ogrožajo druge«. Odprt pa je za vsakogar z demokratičnimi zahtevami, je dejal.

Glede prizadevanj aktivistov za ohranitev parka Taksim v Carigradu, ki so pravzaprav sprožila proteste, je dejal, da ve, kaj pomeni boj za ohranjanje narave. To po njegovih besedah ni vandalizem in ni »pobijanje ljudi«.

V zadnjih dneh so številne države EU obsodile policijsko nasilje v okviru protivladnih protestov, ki že osem dni pretresajo Turčijo.

Merklova pozvala vlado, naj opusti nasilje

Tudi nemška kanclerka Angela Merkel je danes turško vlado pozvala, naj opusti nasilje nad protestniki. Turški premier je po njenih besedah »že povedal svojim ljudem, da razume, da obstajajo nekateri problemi v državi«. Kot je dejala novinarjem v Berlinu, računa s tem, da se bodo o teh težavah pogovorili z mladimi in da se bo nasilje nad protestniki končalo.