Evropski parlament in vrhovna rada sta o ratifikaciji sporazuma EU in Ukrajine glasovala vzporedno. To je prvič, da sta dva parlamenta na tak način odločala o neki zadevi. Parlamentarni dvorani v Strasbourgu in Kijevu sta bili združeni po video povezavi.

To je resnično zgodovinski trenutek, to je prava demokracija, je poudaril predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz in nato predal besedo ukrajinskemu predsedniku Petru Porošenku, ki je poslance obeh parlamentov nagovoril v ukrajinščini.

Ratifikacija sporazuma je mejnik v odnosih med EU in Ukrajino, kljub zamiku pri uveljavitvi trgovinskega dela, ki ga obžalujemo, je poudaril poročevalec o tej zadevi iz največje politične skupine, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), Jacek Saryusz-Wolski.

Številni poslanci so izrazili presenečenje in nezadovoljstvo zaradi zamika, o katerem so bili zgolj obveščeni, vplivati pa nanj ne morejo. Primerjali so ga s preložitvijo medenih tednov po poroki ter označili kot popuščanje ruskemu izsiljevanju in kot napako.

"Nobenega opozorila nismo dobili. Bili smo presenečeni. Ta zamik je mogoče razumeti kot rusko zmago v vzdušju hladne vojne," je dejal vodja druge največje skupine v parlamentu, skupine evropskih socialdemokratov (S&D) Gianni Pittella.

Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht, ki se je z Ukrajino in Rusijo v petek dogovoril o zamiku uveljavitve trgovinskega dela sporazuma, kritike odločno zavrača. Petkov dogovor ni šibkost ali napaka, brez tega dogovora danes ne bi bilo ratifikacije, je poudaril.

De Gucht je tudi presenečen, da so poslanci presenečeni, češ da je petkov dogovor plod procesa, ki se je začel v začetku julija. Izpostavil je tudi, da bo unija vzporedno z zamikom podaljšala trgovinske olajšave za Ukrajino, kar bo državi, ki nujno potrebuje rast, koristilo.

EU, Ukrajina in Rusija se po De Guchtovih besedah v petek niso dogovorile o nikakršnih spremembah vsebine sporazuma. Vsaka stran lahko sicer predlaga spremembe, ki pa jih mora potrditi tudi Evropski parlament. Ta je danes odločno povedal, da sprememb ne bo dopustil.

V razpravi je sodelovala tudi evropska poslanka Tanja Fajon (SD/S&D), ki je poudarila, da pomeni potrditev sporazuma spremembo toka zgodovine in da je ratifikacija dokaz, da "nam ni vseeno za na tisoče nedolžnih žrtev, ki so morale umreti".

Z ratifikacijo unija po besedah Fajonove tudi prevzema dejavno odgovornost za posodobitev države in reforme na način, da evropski denar dobijo tisti, ki ga potrebujejo - upokojenci, mali podjetniki in družine z otroki, ter odpravlja še eno oviro do odprave vizumov za Ukrajino.

Evropski poslanec Ivo Vajgl (DeSUS/Alde) pa je v razpravi podprl pridružitveni sporazum ter opozoril, da se iz zgodovine "nismo veliko naučili" in da je marsikomu bliže jezik hladne vojne kot vključujočega razmišljanja, a da parlament mora prispevati svoj delež k slednjemu.