Kot je povedala tiskovna predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Jen Psaki, to ne pomeni, da je prišlo do novih groženj, ampak kaže na zavezanost ZDA sprejemanju ustreznih korakov "za zaščito svojih zaposlenih, tudi lokalnih, in obiskovalcev v naših predstavništvih".

Do sobote bo zaprtih 19 diplomatskih predstavništev

Do sobote bo tako ostalo zaprtih 19 diplomatskih predstavništev - od tega 15 tistih, ki so jih zaprli v nedeljo in štirje dodatni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA so v nedeljo začasno zaprle najmanj 25 diplomatskih predstavništev v arabskem svetu pa tudi v nekaterih sosednjih državah, vključno z Izraelom, Afganistanom in Bangladešem. Za to potezo so se odločili zaradi groženj s terorističnimi napadi, ki sta jih napovedali jemenska in savdska veja Al Kaide.

Do 10. avgusta pa bodo ostala zaprta ameriška diplomatska predstavništva v Abu Dabiju, Amanu, Kairu, Rijadu, Dhahranu, Džedi, Dohi, Dubaju, Kuvajtu, Manami, Maskatu, Sani, Tripoliju, Antananarivu, Bujumburi, Džibutiju, Kartumu, Kigaliju in Port Louisu. Na novo so zaprli predstavništva v Madagaskarju, Burundiju, Ruandi in Mauritiusu.

Danes pa bodo znova odprli diplomatska predstavništva v Afganistanu, Alžiriji, Bangladešu, Mavretaniji, Iraku in Izraelu.

Varnostni ukrepi najbolj okrepljeni v jemenski prestolnici

Varnostni ukrepi so najbolj okrepljeni v jemenski prestolnici Sana, kjer so v nedeljo svoja veleposlaništva zaprle tudi Velika Britanija, Francija in Nemčija. Poostrile so tudi varovanje svojih predstavništev.

Velika Britanija je danes napovedala, da bo njeno veleposlaništvo v Jemnu ostalo zaprto do konca muslimanskega praznika eid al fitr ob zaključku ramadana. Zunanje ministrstvo sicer ni navedlo točnega datuma, se pa naj bi praznik zaključil konec tedna. Francosko veleposlaništvo v Jemnu bo medtem zaprto do vključno četrtka, je sporočilo zunanje ministrstvo v Parizu.

ZDA so sicer že v petek posvarile svoje državljane, naj bodo do konca avgusta posebej previdni pri potovanjih v tujino, saj naj bi v tem mesecu obstajala povečana nevarnost napada na "ameriške interese" na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki.

"Ena najbolj določnih in verjetnih groženj" po 11. septembru

Zaprtje veleposlaništev so sicer sprožila poročila obveščevalnih služb o tem, da naj bi Al Kaida pripravljala napad. O tem naj bi pričali pogovori med visokimi predstavniki teroristične mreže, ki so jih prestregli obveščevalci. Člani ameriškega kongresa, ki so bili seznanjeni s poročilom, so obveščevalne navedbe označili za ene najbolj resnih v zadnjih letih.

Predsednik odbora za domovinsko varnost predstavniškega doma Michael McCaul je tako menil, da gre za "eno najbolj določnih in verjetnih groženj", ki jim je bil priča od terorističnega napada na ZDA 11. septembra 2001. Po njegovih besedah je bil napad glede na poročila "neizbežen" in naj bi sovpadal z zadnjo nočjo ramadana.

Podobnega mnenja je bila podpredsednik senatnega obveščevalnega odbora Saxby Chambliss, ki je za NBC News v nedeljo dejal, da so "pogovori med teroristi ... močno spominjali na to, kar so slišali pred napadi 11. septembra", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tudi načelnik združenega štaba oboroženih sil ZDA Martin Dempsey je za ABC News dejal, da so bile tokratne grožnje "bolj določne" kot predhodne. Medtem ko natančna tarča ni bila znana, "se zdi namen jasen", ta pa je napasti "zahodne, ne zgolj ameriške interese", je dejal.

ABC News je poleg tega navajal neimenovanega predstavnika ameriških oblasti, da naj bi obstajala zaskrbljenost, da bo Al Kaida uporabila samomorilske napadalce s kirurško vsajenimi bombami, ki jih ne bi bilo moč ugotoviti pri varnostnem pregledu, še povzema AFP.