Dve leti na ekvadorskem veleposlaništvu

V četrtek sta minili natanko dve leti, odkar se je Assange zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v britanski prestolnici. Tam ostaja, da bi se izognil izročitvi Švedski, kjer mu grozijo obtožbe spolnega napada. Poleg tega se boji, da bi ga Švedska nato izročila ZDA, kjer bi mu lahko sodili zaradi objave zaupnih ameriških vojaških in diplomatskih dokumentov.

Ekvadorski predsednik Rafael Correa je že v torek napovedal nadaljnjo zaščito Assangea. "Assange bo pod zaščito Ekvadorja, dokler bo želel, in na veleposlaništvu lahko ostane, kolikor dolgo hoče," je dejal.

Tudi ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino zatrjuje enako in je v četrtek dejal, da je tako v skladu z mednarodnimi dogovori kot ekvadorsko ustavo popolnoma nemogoče, da bi država predala nekoga, ki mu je podelila azil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Britanci za nadzor namenili že več kot šest milijonov funtov

Velika Britanija Assangeu sicer ne dovoli prehoda iz stavbe veleposlaništva in napoveduje, da ga bodo aretirali takoj, ko bo zapustil stavbo. Za celodneven nadzor ob tem namenja ogromne vsote denarja. Kot je v četrtek sporočil Scotland Yard, so stroški že presegli šest milijonov funtov (osem milijonov evrov).

Britanska in ekvadorska vlada sta pred letom dni ustanovili delovno skupino, ki naj bi poiskala izhod iz slepe ulice, a zaenkrat še ni bilo znaka napredka. Britansko zunanje ministrstvo vztraja, da ostaja zavezano iskanju diplomatske rešitve za nastalo situacijo, da pa mora biti Assange izročen Švedski.