Egiptovsko ustavno sodišče je odločilo, da je zakon, ki ureja volitve v zgornji dom parlamenta, neustaven. Po razglasitvi sodbe še ni povsem jasno, kaj to pomeni za zakonodajno moč zgornjega doma.

Viri v sodstvu po poročanju AFP trdijo, da je senat s to odločitvijo izgubil zakonodajno moč. Medtem nekateri drugi trdijo, da so pooblastila senata sedaj le omejena na sprejemanje zakonodaje, ki bo urejala naslednje volitve.

Iz urada egiptovskega predsednika Mohameda Mursija pa so po drugi strani sporočili, da bo senat "nadaljeval delo v polni zakonodajni vlogi dokler ta moč ne bo prenesena na novo skupščino".

Predstavnik Stranke za svobodo in pravičnost - politične veje Muslimanske bratovščine - je dejal, da še preučujejo posledice odločitve. Meni pa, da bo senat nadaljeval z delom, da bi preprečili nastanek zakonodajnega vakuuma.

Tako zgornji kot tudi spodnji dom sta bila izvoljena na podlagi zakona, ki ga je ustavno sodišče že lani razglasilo za neveljavnega. To je že junija lani pripeljalo do razpustitve spodnjega doma.

Od takrat ima zgornji dom parlamenta, šura, ki ima sicer omejena pooblastila, zakonodajno moč. Šura je bila ustanovljena leta 1980 in ima 270 članov, katerih mandat traja šest let. Dve tretjini sta izvoljeni, eno tretjino imenuje predsednik.

V skladu z današnjo odločitvijo pa so neustavna tudi določila, po katerih so lani izbirali člane ustavodajne skupščine. Ta odločitev naj ne bi imela posledic za veljavnost ustave, saj je bila ta decembra lani potrjena na referendumu, so za AFP dejali viri v sodstvu. Mandat ustavodajne skupščine je sicer prenehal že ob referendumu.

Ustava je v središču spora med islamističnimi podporniki Mursija ter njegovimi nasprotniki, ki trdijo, da dokument ne predstavlja vseh Egipčanov in da omejuje njihove svoboščine. Ta konflikt je prerasel v proteste in polariziral ljudi kot še noben drug dogodek od vstaje proti nekdanjemu predsedniku Hosniju Mubaraku leta 2011.

Čeprav zaenkrat posledice današnje odločitve še niso povsem jasne, pa je gotovo, da bo ta sodna odločitev vrgla senco dvoma na legitimnost zgornjega doma in ustavodajne skupščine, ki ju je Mursi postavljal za zgleda nove egiptovske demokracije, dodaja AFP.