"Naj Bog postavi Mursija nazaj na oblast!" in "Naj Bog konča spor med nami in vojsko!" je na zborovanju pred mošejo Raba al Adavija v kairski soseski Nasr City med drugim vzklikal imam, ki je tam vodil današnje tradicionalne molitve.

Množica Mursijevih podpornikov se je od omenjene mošeje nato pomaknila pred sedež republikanske garde, kjer vojska zadržuje odstavljenega Mursija, in zahtevala njegovo izpustitev. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je pri tem izbruhnilo nasilje, v streljanju in spopadih naj bi bili ubiti najmanj trije ljudje, ranjenih je bilo najmanj osem.

Glede tega, kdo je streljal, se sicer pojavljajo različna poročila. Vojska je namreč zanikala, da bi streljala na Mursijeve podpornike. Varnostni viri so za nemško tiskovno agencijo dpa povedali, da so vojaki streljali v zrak, da bi pregnali približno 2000 protestnikov, ki so se zbrali pred poslopjem. Po drugi strani očividci, med katerimi so tudi tuji novinarji, vztrajajo, da so videli, kako so vojaki streljali na demonstrante ter jih nekaj ranili in ubili.

Protesti tudi v drugih mestih

Več tisoč ljudi se je medtem danes odpravilo tudi na ulice drugih egiptovskih mest - med drugim Aleksandrije, Luksorja in Damanhurja -, da bi izrazili svoje nasprotovanje "vojaškemu udaru", ki ga ne priznavajo.

V mestu Ismailija ob Sueškem prekopu so vojaki streljali v zrak, ko so Mursijevi privrženci poskušali vdreti v pisarno tamkajšnjega guvernerja, o žrtvah pa od tam ne poročajo. Egiptovska vojska je že pred protesti sporočila, da bo posredovala, če bodo shodi ušli izpod nadzora.

K "miroljubnim protestom" na t. i. petek besa po današnjih tradicionalnih muslimanskih molitvah v Egiptu je v četrtek pozvala na novo ustanovljena Nacionalna zveza za zaščito legitimnosti, ki jo sestavlja več islamističnih strank in gibanj, med njimi Muslimanska bratovščina.

Medtem ko Mursijevi podporniki zahtevajo njegovo izpustitev, pa je tudi egiptovska sekularna koalicija Nacionalna osvobodilna fronta nasprotnike odstavljenega predsednika danes pozvala k novim protestom, s katerimi naj "zaščitijo revolucijo" 30. junija.

Muslimanska bratovščina vedela, da je »konec« že 23. junija

Kako se bo egiptovska vojska soočila z današnjimi protesti ter s situacijo v prihodnjih dneh in tednih, bo sicer odločilnega pomena za to, ali ji bo uspelo ohraniti podporo ZDA in drugih velesil. Več medijev sicer poroča, da je vojska zeleno luč iz tujine za odstavitev Mursija dobila že teden dni pred množičnimi protesti minulo nedeljo.

Viden predstavnik Muslimanske bratovščine Murad Ali je na primer povedal, da je vodstvo bratovščine že 23. junija vedelo, da se bliža konec njihovemu vodenju države, saj je že takrat vojska Mursiju zaukazala, da mora pomiriti jezo ljudstva. Nek drug predstavnik bratovščine je za ameriško tiskovno agencijo AP, ki jo povzema nemška agencija dpa, dejal: "23. junija smo vedeli, da je vsega konec. Zahodni diplomati so nam povedali."

Po poročanju AP naj bi ZDA v Egipt poslale tajno sporočilo, da se strinjajo z odločitvijo vojske, da odstavi Mursija, in sicer v upanju, da bodo imeli njegovi nasledniki več razumevanja za ameriške interese.