Ministrstvo je več tisoč protestnikov na trgih Raba al Adavija in Nada v Kairu danes prek televizije pozvalo, naj se vrnejo na svoje domove in na delo.

"Če mislite, da branite Muslimansko bratovščino - vaš miren in varen odhod bo omogočil vrnitev bratovščine k njeni vlogi v demokratičnem političnem procesu," je sporočil tiskovni predstavnik ministrstva Hanij Abdel Latif. "Če mislite, da branite sebe tako, da ostajate v skupini enako mislečih - zagotavljamo vam varno vrnitev v običajno življenje kot svobodnim in poštenim državljanom," je še dodal.

Ministrstvo je ob tem posvarilo protestnike, da bodo zaradi nadaljnjega zadrževanja na spornih območjih lahko tarča pravnih postopkov zaradi "vpletenosti nekaterih protestnikov v več kaznivih dejanj, vključno z umorom, mučenjem, ugrabitvijo, posestjo orožja in spodbujanja k nasilju", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Voditelje protestov je ministrstvo še obtožilo, da skušajo nadzorovati misli protestnikov, tako da jim z govorniških odrov zagotavljajo le selektivne informacije ter jih poskušajo odrezati od zunanjega sveta. "Perejo vam možgane," je opozoril Latif.

Vojska grozi s silo

Gre že za drugi poziv egiptovskega notranjega ministrstva protestnikom, naj se umaknejo. Vojska je medtem zagrozila, da bo protestniška tabora izpraznila na silo, prehodna egiptovska vlada pa se je v petek po pozivih več verskih voditeljev in tudi tujih vlad odločila, da bo zgolj blokirala dostop do taborov, ne bo pa jih napadla.

Protestniki zaenkrat ne popuščajo in so za nedeljo napovedali nove masovne proteste. Egipčane so pozvali, naj "nadaljujejo mirne demonstracije in revolucijo, dokler niso izpolnjeni končni cilji".

Prelivanje krvi v Egiptu pa skušajo preprečiti tudi tuji diplomati. Egiptovski zunanji minister Nabil Fahmi se je danes ločeno sestal z namestnikom ameriškega zunanjega ministra Williamom Burnsom in posebnim predstavnikom EU za južno Sredozemlje Bernardinom Leonom. Oba naj bi po navedbah Fahmijevega tiskovnega predstavnika zatrdila, da bodo prihodnost Egipta kovali egiptovski ljudje, brez tujega pritiska.

Fahmi sam je po pogovorih zatrdil, da je egiptovska vlada predana vključujočemu političnemu procesu in načrtu tranzicije, ki ga je vojska razglasila po odstavitvi Mursija. Ta predvideva spremembe ustave in nato parlamentarne in predsedniške volitve.

Od odstavitve Mursija 3. julija je bilo v nasilju v Egiptu ubitih več kot 200 ljudi, od tega je 80 Mursijevih podpornikov umrlo v spopadih z varnostnimi silami 27. julija. Mursi je priprt na neznani lokaciji.