Egiptovska televizija je danes predvajala posnetke, ki kažejo dolge vrste volivcev pred volišči v Kairu, Suezu in drugih mestih. Nekateri volivci so ob tem vihteli egiptovske zastave ali s prsti kazali znak zmage, navajajo tuje tiskovne agencije.

160.000 vojakov in 200.000 policistov

Za varnost skrbi 160.000 vojakov in 200.000 policistov. Danes jih je nagovoril obrambni minister Abdel Fatah al Sisi, ki je julija strmoglavil islamističnega predsednika Mohameda Mursija, kar je posledično odneslo tudi islamistično naravnano ustavo.

Al Sisi je namreč še pred začetkom glasovanja obiskal volišče v neki šoli na severu Kaira in pregledal varnostne ukrepe. »Trdo delajte. Referendum mora biti popolnoma varovan,« je dejal vojakom, ki so varovali šolo.

Ubitih je bilo osem ljudi

Kljub temu je današnje glasovanje ponekod spremljalo nasilje. Med spopadi Mursijevih podpornikov s policijo in tudi z nasprotniki bivšega predsednika je bilo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ubitih osem ljudi.

Trije so bili ubiti v mestu Kerdasa južno od Kaira, pet pa jih je umrlo v osrednjem delu in na jugu države. Policija je morala poleg tega v Kairu ter v provincah Šarkia in Minja uporabiti solzivec, da je razgnala Mursijeve podpornike, ki so poskušali ovirati glasovanje.

»Ljudje morajo dokazati črnemu terorizmu, da se ne bojijo ničesar«

Začasni egiptovski predsednik Adli Mansur je medtem volivce pozval, naj oddajo svoj glas. »Ljudje morajo dokazati črnemu terorizmu, da se ne bojijo ničesar,« je dejal ob oddaji glasu.

Dodal je tudi, da tokratno glasovanje ni le glasovanje o ustavi, temveč tudi smerokaz, po katerem bo država lahko imela izvoljenega predsednika in parlament.

Prvi korak v demokratični tranziciji

Dvodnevnemu referendumu o novi ustavi bodo namreč v skladu z načrti še letos sledile predsedniške in parlamentarne volitve. Oblasti ga zato označujejo za prvi korak v demokratični tranziciji po strmoglavljenju Mursija. Čeprav je težko oceniti, koliko volivcev se bo referenduma udeležilo, pa bo nova ustava skoraj zagotovo prestala glasovanje, poroča AFP.

Referendum velja tudi za preizkus priljubljenosti poveljnika egiptovske vojske al Sisija, ki si želi postati predsednik. Prav na podlagi števila glasov za novo ustavo naj bi se al Sisi po navedbah vojaških virov odločil glede svoje predsedniške kandidature.

Al Sisi najbolj priljubljen politik v državi

Al Sisi je, odkar je z oblasti odnesel s strani mnogih osovraženega Mursija, najbolj priljubljen politik v državi, a na drugi strani mu islamisti očitajo državni udar proti prvemu demokratično izvoljenemu in prvemu civilnemu predsedniku Egipta.

Država tako vse od julija lani ostaja globoko razdeljena med Mursijeve podpornike in milijone Egipčanov, ki so pred strmoglavljenem na ulicah zahtevali njegov sestop z oblasti. Muslimanska bratovščina je pozvala k bojkotu referenduma in k »civiliziranim mirnim protestom«.

O novi ustavi že tretjič

Egipčani se od strmoglavljenja dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka leta 2011 tokrat že tretjič izrekajo o novi ustavi. Najnovejši osnutek, ki je na glasovanju tokrat, odpravlja večino islamistično naravnanih določil v ustavi, ki je bila sprejeta pod Mursijem.

Njeni podporniki izpostavljajo, da zagotavlja osebne in verske svoboščine ter pravice žensk, kritiki pa ji očitajo, da vojski podeljuje posebne privilegije. Nova ustava namreč še naprej ohranja vojaška sodišča za civiliste. Določa med drugim tudi, da vojska za osem let potrjuje obrambnega ministra, ter pušča proračun vojske izven civilnega nadzora.

Na volišča je pozvanih 53 milijonov volivcev, referendum pa se bo sklenil v sredo ob 20. uri po srednjeevropskem času. Zaradi strahu pred nasiljem ni jasno, koliko volivcev bo odšlo na volišča, velja pa za tako rekoč gotovo, da bo nova ustava potrjena.