Načrtovane demonstracije, ki bi lahko Egipt znova pahnile v državljanske nemire, odsevajo vse večjo razdeljenost države, odkar je oblast prevzel Mursi. Tako so na enem bregu predsednik in njegovi islamistični zavezniki, na drugem pa liberalci in sekularisti ter zmerni muslimani in kristjani.

V protestih, ki so v zadnjem tednu divjali po različnih mestih severno od prestolnice Kairo, je umrlo najmanj sedem ljudi, vključno z enim ameriškim državljanom, na stotine pa jih je bilo poškodovanih. Preberite več ...

Iz uporniškega gibanja Tamarod so sporočili, da njihova peticija dokazuje veliko nezadovoljstvo z Mursijevo administracijo, kampanjo zbiranja podpisov pa so uporabili tudi za poziv milijonom prebivalcev, naj se v nedeljo podajo na ulice in zahtevajo odstop predsednika. Vodja Tamaroda Mahmud Badr je novinarjem v soboto pojasnil, da so vsega skupaj zbrali 22.134.460 podpisov.

Medtem so podporniki Mursija, ki močno dvomijo v verodostojnost in avtentičnost zbranih podpisov, javno podvomili tudi v njihovo številčnost. Član Muslimanske bratovščine Ahmed Seif Islam Hassan al-Banna se sprašuje, kako zaupati peticijam in kdo zagotavlja, da podpisnikom niso plačali za njihovo sodelovanje pri peticiji.

Če se bo peticija izkazala za verodostojno, bo to po pisanju ameriške tiskovne agencije AP pomenilo simboličen udarec za Mursijev mandat. Gibanje Tamarod si je ob pričetku zbiranja podpisov zadalo cilj zbrati več kot 13 milijonov glasov, kolikor jih je zbral Mursi ob zmagi na predsedniških volitvah lansko leto.