Novico je sporočil Mansurjev tiskovni predstavnik Ahmed al Muslimani.

Do imenovanj prihaja skoraj teden dni zatem, ko je vojska strmoglavila islamističnega predsednika Mohameda Mursija in na mesto začasnega predsednika imenovala predsednika vrhovnega sodišča Mansurja.

Beblavi je bil finančni minister od julija do novembra 2011 pod vojaško vladavino. Odstopil je po nasilju v Kairu, ko je bilo v spopadih med koptskimi kristjani, muslimani in varnostnimi silami ubitih 26 ljudi, večinoma koptskih kristjanov. Takrat je pojasnil, da se je tako odločil zaradi nezadovoljstva z vlogo, ki jo je pri spoprijemanju s spopadi odigrala vlada.

Bil je tudi visoki uradnik v Ekonomski in socialni komisiji Združenih narodov za zahodno Azijo, pred tem pa profesor ekonomije na aleksandrijski univerzi.

Beblavi je bil imenovan za premiera, potem ko je stranka Nur, ki je največja islamistična sila v državi za Muslimansko bratovščino, konec tedna zavrnila predlog, da bi to mesto zasedel El Baradej. Po poročanju tujih medijev je stranka Nur danes že potrdila, da bo podprla Beblavija, imenovanje El Baradeja pa še preučujejo.

Predsedniške volitve v državi najkasneje februarja prihodnje leto

Začasni egiptovski predsednik Adli Mansur je v ponedeljek zvečer napovedal, da bodo predsedniške volitve v državi najkasneje februarja prihodnje leto, še pred tem pa bodo imeli referendum, na katerem bodo odločali o novi ustavi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Že čez dva tedna naj bi strokovnjaki začeli pripravljati spremembe sporne islamistične ustave, o kateri naj bi državljani na referendumu odločali čez dobre štiri mesece, sledile bodo parlamentarne in nato še predsedniške volitve.

Preberite še poročilo Ervina Hladnika Milharčiča iz Kaira: Streli so se oglasili ob svitu

Natančen datum slednjih bo znan po prvem zasedanju novega parlamenta, je pojasnil začasni predsednik.

Muslimanska bratovščina že zavrnila načrt

Muslimanska bratovščina je medtem načrt začasnega predsednika že zavrnila. Kot je danes dejal podpredsednik Stranke za svobodo in pravico, ki velja za politično krilo bratovščine, Esam al Erian, načrt državo vrača na začetek.

»Zdaj je jasno, da ne gre le za predsednika, ampak za identiteto in pravice ljudi, njihovo svobodo in demokracijo,« je dejal.

ZN za natančno preiskavo napada pred vojašnico

Še naprej pa se vrstijo pozivi k preiskavi ponedeljkovega napada pred vojašnico v Kairo, ko je bilo ubitih 51 ljudi, večinoma privržencev odstavljenega predsednika Mursija.

Napad je obsodil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon in se zavzel za natančno preiskavo, ki naj jo izvedejo neodvisni organi.

Ban je obenem vse strani pozval, naj bodo zadržane. »Protesti morajo biti mirni, varnostne sile pa morajo ravnati v skladu z mednarodnimi standardi,« je v New Yorku poudaril Banov tiskovni predstavnik Martin Nesirky.