O vrnitvi v ZDA je bilo v zadnjem tednu precej govora. Snowden je v intervjuju za NBC poudaril, da je bil vohun, zunanji minister John Kerry pa ga je opisal kot »mevžastega moškega«, ki bi, če bi imel »kaj v hlačah«, prišel domov.

»Ko sem bil priprt na moskovskem letališču, ker so mi Združene države Amerike preklicale potni list, sem več državam poslala prošnjo za azil. Tudi Braziliji,« je dodal Snowden. Brazilsko zunanje ministrstvo je ugotovilo, da njegov zahtevek ni pravilno napisan. »To je nekaj novega zame, saj naj bi bilo videti, kot da nisem upošteval postopkov,« je dejal Snowden.

Prek spletne kampanje je njegovo prošnjo za azil všečkalo okoli milijon uporabnikov, brazilske oblasti pa o njej ne bodo odločale, ker naj ne bi bila uradna.

NSA vsak dan obdela na milijone fotografij

Ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) vsak dan prestreže na milijone spletnih fotografij, med drugim tudi 55.000 takih, ki so primerne za samodejno prepoznavanje obraza, piše ameriški časnik The New York Times.

Dokumenti, ki jih je razkril nekdanji sodelavec NSA Edward Snowden, so namreč pokazali, da ameriška agencija vse intenzivneje uporablja napredne algoritme za prepoznavo obrazov na fotografijah.

Tehnologija deluje tako, da iz množice fotografij iste osebe zgradi profil obraza, ki ga lahko nato najde v drugih fotografijah.

Prepoznava obrazov je sicer še v povojih, a pri NSA so jo že označili za »ogromen neizkoriščen potencial«. Obveščevalci si obetajo, da bo tehnologija v prihodnosti morda povsem spremenila način iskanja oseb, razkrivajo dokumenti.

»Ne iščemo le običajne komunikacije - za zbiranje biografskih in biometričnih informacij uporabljamo vse možne pristope, da izkoristimo vse sledi, ki jih tarča pusti za sabo na internetu,« so zapisali obveščevalci.

Iz razkritih dokumentov ni razvidno, koliko profilov so pri NSA že zgradili, pri časniku pa so opozorili, da ameriška zakonodaja ne predvideva posebne zaščite za fotografije obrazov, piše francoska tiskovna agencija AFP.