Pojasnil je tudi, da bi Snowden, ki je v torek uradno zaprosil za začasni azil v Rusiji, lahko kmalu zapustil tranzitno območje na moskovskem letališču Šeremetjevo, kjer je ujet od 23. junija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Enostaven postopek

Postopek prošnje je namreč enostaven. »Ruska migracijska služba bi mu morala v sedmih dneh od vložitve prošnje za azil dati potrdilo o tem, da jo je sprejela. S tem potrdilom lahko svobodno potuje po Rusiji,« je pojasnil. Dodal je, da lahko živi v hotelu ali begunskem centru, ni pa izključil niti možnosti, da bi se skupaj s 30-letnim žvižgačem sprehodila po Rdečem trgu pred Kremljem, če bi to želel.

Ruska migracijska služba je sicer pred tem povedala, da za obravnavo omenjene prošnje potrebujejo okoli tri mesece, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Snowden deloval depresivno

Odvetnik, ki se je s Snowdnom srečal že večkrat, je danes dejal, da je 30-letnik sicer »živahen«, da pa je na zadnjih dveh srečanjih deloval depresivno.

Izročitev Snowdna zahtevajo ZDA, ker je je medijem razkril tajne programe vohunjenja ameriške vlade doma in po svetu. Kučerena je sicer danes dejal, da Rusija uradne zahteve ZDA za izročitev ni dobila. Varnostni vir je danes ruski tiskovni agenciji Itar-Tass dejal, da Snowdna ne morejo izgnati iz Rusije, dokler obravnavajo njegovo prošnjo za začasni azil. Če mu bo azil odobren, pa ga prav tako ne bodo mogli izročiti.

Boji se za življenje in zdravje

Odvetnik je dodal, da bo v primeru zavrnitve prošnje Snowden ostal na tranzitnem območju letališča, meni pa, da mu prošnje ne morejo zavrniti, saj ima tehtne razloge. »Snowden je pojasnil, da se boji za svoje življenje in zdravje ter da bi bil lahko podvržen mučenju,« je pojasnil.

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes poudaril, da so odnosi z Washingtonom za Moskvo pomembnejši od prepirov zaradi afere, ki jo je sprožil Snowden. Ponovil je stališče, da lahko Snowden v Rusiji ostane le, če bo prenehal razkrivati skrivnosti, ki škodijo ZDA.