V Sierri Leone ter Gvineji in Liberiji so doslej našteli že več kot 720 smrti zaradi ebole in več kot 1320 primerov okužbe s tem smrtonosnim virusom. Gre za najhujšo epidemijo doslej. Samo v Sierri Leone je doslej umrlo 233 ljudi.

Oblasti so se po besedah Korome odločile razglasiti izredno stanje, ki jim bo omogočilo odločnejše ukrepanje v boju proti eboli. Sam predsednik pa je obenem odpovedal udeležbo na vrhu kakih 50 afriških voditeljev, ki bo prihodnji teden v Washingtonu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V okviru izrednih razmer je sicer Koroma napovedal vrsto ukrepov, ki bodo zaenkrat v veljavi od 60 do 90 dni, nato pa bodo znova preučili situacijo in jih po potrebi podaljšali. Med temi ukrepi sta odreditev karantene za območja, kjer se širi virus, ter namestitev varnostnih sil za zaščito zdravstvenih delavcev.

Prepovedana so tudi vsa javna zborovanja in sestanki, ki niso povezani s samo ebolo, ministri in drugi predstavniki vlade pa morajo odpovedati vse načrtovane poti v tujino razen tistih "absolutno bistvenih".

Omar Kan označen kot »narodni junak«

V Sierri Leone so sicer prav danes pokopali »narodnega junaka«, zdravnika in edinega virologa v državi Omarja Kana, ki je rešil življenja več kot sto bolnikov, okuženih z ebolo, na koncu pa sam umrl zaradi nje.

Izredne razmere v Sierri Leone sicer prihajajo dan po tem, ko je Liberija v sredo napovedala, da zapira vse šole in odreja mesec dni prisilnega dopusta za vse »nenujne"«vladne uslužbence.

Vzhodnoafriški državi Kenija in Etiopija, kjer je nekaj največjih letališč na afriškem kontinentu, so okrepili ukrepe za preprečitev širjenja ebole v njihove države. Okrepili so nadzor na mejah, kot tudi na letalih, ki prihajajo z zahoda kontinenta. Poostren nadzor je uvedla tudi etiopijska letalska družba Ethiopia Airlines.

V Ugandi v stanju pripravljenosti

V Ugandi, ki meji na Kenijo in se je nazadnje z ebolo borila leta 2012, so zdravstvene službe v stanju pripravljenosti, so po poročanju AFP sporočili iz te države.

Zaradi širjenja hemoragične vročice, ki velja za eno najbolj nalezljivih virusnih bolezni, so sicer vse bolj zaskrbljeni tudi drugod po svetu. Glede na to da ima precej dolgo inkubacijsko dobo, lahko namreč virus na druge celine hitro prenese kakšen od letalskih potnikov.

Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO) je po poročanju AFP v stikih s svetovnimi zdravstvenimi organi in razmišlja o morebitnih omejitvah letov. V Veliki Britaniji so sicer v teh dneh že zabeležili en domneven primer ebole, a so ga kasneje testi ovrgli.