Janša: V prihodnjih mesecih morda odločnejša akcija glede Siriji

Danes so glavna tema vrha odnosi s strateško partnerico Rusijo. Po pričakovanjih pa bo govora tudi o Siriji. Sploh glede na to, da Francija in Velika Britanija zahtevata delno ukinitev embarga na izvoz orožja v Sirijo, da bi lahko oborožili sirsko opozicijo, češ da Rusija oborožuje režim Bašarja al Asada, kar mu daje nepravično prednost.

Zunanji ministri EU so se februarja odločili, da za tri mesece, do konca maja, podaljšajo sankcije proti Damasku, vključno z embargom na izvoz orožja v Sirijo. Pri tem so se dogovorili za nekatere prilagoditve, ki bodo omogočile "tehnično" pomoč sirski opoziciji, ki pa ne bo "ofenzivna", torej ne bo vključevala bojnih sredstev.

Velika Britanija in Francija se že dolgo zavzemata za delno ukinitev embarga na orožje v pomoč sirski opoziciji. "Mi bi šli dlje, a nekateri so bili proti. To je kompromis," je februarja po odločitvi o podaljšanju embarga dejal britanski zunanji minister William Hague in spomnil, da se bo EU k temu vprašanju vrnila čez tri mesece.

Janša je v povezavi s Sirijo in Rusijo danes dejal, da so v četrtek ob robu vrha dobili informacije, da se "nekatera stališča zbližujejo in da bo mogoče v prihodnjih mesecih mednarodna skupnost sposobna odločnejše akcije, ki bi naredila konec trpljenju ljudi, predvsem pa sto tisočem v begunskih taboriščih".

"Jasno je, da sedanje stanje v smislu stališč mednarodne skupnosti zgolj podaljšuje trpljenje civilnega prebivalstva v Siriji in da je neke korake treba narediti," je poudaril Janša. Je pa pri tem po njegovih besedah pač vedno tako, da ena država, razen če gre za največje, težko doseže preboj, zato je tudi treba tako dolgo čakati na enotna stališča, ne toliko znotraj EU kot na sploh med resnimi globalnimi igralci.

ZN svarijo pred eksplozijo sirskega konflikta

Visoki komisar ZN za človekove pravice Antonio Guterres je danes opozoril na resno tveganje za "eksplozijo" sirskega konflikta in njegove razširitve na regijo.

Na strani na spletnem družbenem omrežju Facebook so vstajniki danes pozvali k demonstracijam po glavnih petkovih muslimanskih molitvah. Zborovanja bodo potekala pod geslom Dve leti žrtvovanja za zmago, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Guterres je danes opozoril na tveganje regionalne eksplozije, če se bo konflikt nadaljeval. Svet bi si moral prizadevati za prekinitev nasilja in okrepitev humanitarne pomoči. To je "moralna obveznost" in je "nujno za zagotovitev globalnega miru in stabilnosti", je menil.

"Verjamem, da če se bo sirski konflikt nadaljeval v neskončnost, obstaja realno tveganje eksplozije na Bližnjem vzhodu. Takrat se ne bomo mogli več spopasti z izzivom tako s humanitarnega, političnega kot tudi z varnostnega vidika," je opozoril Guterres.

Združeni narodi ocenjujejo, da je v dveh letih konflikta več kot 1,1 milijona Sircev zapustilo državo. Največ se jih je zateklo v Jordanijo, Irak, Libanon in Turčijo. Še štiri milijone jih je razseljenih znotraj države.

Nasilno zatrti

Asadov režim je sprva mirne proteste, na katerih so državljani zahtevali reforme, nasilno zatrl. Njihov odziv zato ni bil nikakršno presenečenje. Čeprav so mnogi Sirci verjeli, da bodo spremembe dosegli na miren način, jih je vse več poseglo po orožju, s katerim so se uprli režimu.

Po dveh letih se Sirija utaplja v krvavi državljanski vojni, ki je zahtevala več kot 70.000 življenj, več kot milijon ljudi je zbežalo iz države, več milijonov pa je razseljenih ali pogrešanih. Država je v gospodarskem in humanitarnem razsulu.

Naraščajoče napetosti vzbujajo skrb

Uporniki so v dveh letih zavzeli obsežna območja, vendar naraščajoče napetosti med liberalnimi in zmernimi muslimani na eni strani ter vse močnejšimi islamisti na drugi vzbujajo skrb, da bo Sirijo zajela sektaška vojna. Združeni narodi so ta teden resignirano opozorili, da grozi državi vseobsežna katastrofa.

V Siriji za zdaj tako uporniki kot Asad ne popuščajo, na vidiku pa ni ne političnega ne vojaškega konca krize.

Svet je glede Sirije še vedno razdeljen. V ZN sprejetje enotnega stališča preprečujeta dolgoletni zaveznici Damaska - Rusija in Kitajska. Toda tudi zahodne države, kot so ZDA, Velika Britanija in Francija, ki zahtevajo odhod Asada, upornikov ne zalagajo s težkim orožjem, ki ga potrebujejo za zmago.