"Davčne oblasti po svetu bi morale avtomatično izmenjevati informacije v boju proti nadlogi izogibanja davkov," so v izjavi zapisali voditelji ZDA, Rusije, Nemčije, Japonske, Velike Britanije, Francije, Kanade in Italije.

Države bi morale, kot so pozvali, tudi spremeniti pravila, ki podjetjem omogočajo prenašanje dobičkov čez meje in s tem zmanjševanje davčnih bremen. Multinacionalna podjetja pa bi morala oblastem poročati, koliko davka plačajo kje.

Gostiteljica vrha industrijsko najbolj razvitih držav G8 Velika Britanija je na dnevni red srečanja uvrstila ne le nelegalno izogibanje plačevanju davkov, pač pa tudi početje multinacionalk, kot so Google, Amazon in Starbucks, ki s prilagajanjem poslovnih knjig državnim proračunom odrekajo milijarde.

Deklaracija, ki je bila sprejeta po pogovorih skupine G8 o finančni politiki, je pozvala tudi k večji preglednosti lastništva podjetij, tudi v državah v razvoju. "Podjetja bi morala vedeti, kdo je njihov dejanski lastnik, in davčni uradi in organi pregona bi morali imeti možnost zlahka pridobiti te informacije," še navaja izjava.

Skupina G8 ob tem poudarja, da bi morale imeti države v razvoju informacije in sposobnost pobrati davke, ki jim pripadajo, druge države pa bi jim morale pri tem pomagati. Ob tem pa bi morala rudarska in energetska podjetja poročati o plačilih vsem vladam, s čimer bi prekinili s široko prakso podkupovanja v državah, bogatih z naravnimi viri. Države bi morale zaslužke takih podjetij javno objaviti.