Predsednik komisije Barroso, predsednik parlamenta Schulz in irski premier Enda Kenny, čigar država trenutno predseduje uniji, so tako vendarle dosegli dogovor o nadaljevanju pogovorov, ki že nekaj časa stojijo.

Pogajanja se bodo s t. i. trialogom nadaljevala 13. maja in sicer na temelju številk, o katerih so se februarja dogovorile članice unije, so sporočili iz Evropske komisije.

Kot je komisija še zapisala v sporočilu, naj bi pogajanja o obeh proračunih tekla hitro, vendar pa, kot so poudarili, "nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno".

Najprej je treba sprejeti rebalans proračuna

Predsednik parlamenta Schulz je ob tem spomnil na sredi marca sprejeto odločitev evropskih poslancev, da se parlament o novi finančni perspektivi ne bo pogajal, dokler ne bo sprejet rebalans letošnjega proračuna.

Parlament in komisija zahtevata rebalans v višini 11,2 milijarde evrov, s čimer bi poplačali zapadle račune, irsko predsedstvo pa je v ponedeljek predstavilo predlog o prvi tranši v višini 7,3 milijarde evrov, o čemer naj bi finančni ministri EU glasovali že prihodnji teden, ter napovedalo pogajanja s članicami o tem, kako bi do jeseni pokrili preostale obveznosti.

Barroso in Schulz sta v ponedeljek sicer poudarila, da je za pokritje obveznosti potrebnih 11,2 milijarde evrov.

Voditelji so tudi sklenili, da bodo pospešili pogajanja o novi ureditvi za vse zaposlene v evropskih institucijah, ki bo v skladu z odločitvami Evropskega sveta, so še sporočili iz komisije.

Draghi: ECB pripravljena na novo znižanje ključne obrestne mere

Evropska centralna banka (ECB) je v primeru potrebe za zagon gospodarstva območja evra pripravljena še dodatno znižati ključno obrestno mero, je v ponedeljek poudaril predsednik ECB Mario Draghi. Prepričan je, da bi bilo treba za oživitev gospodarske aktivnosti v evrskih državah narediti več.

"Spremljali bomo vse podatke, ki bodo v prihodnjih tednih prihajali iz evropskih gospodarstev. In če bo potrebno, bomo ključno obrestno mero znižali še enkrat," je Draghi dejal v Rimu, kjer je prejel častno priznanje univerze Luiss.

Osrednja denarna ustanova v evropski monetarni uniji je ključno obrestno mero v četrtek znižala za 0,25 odstotne točke na 0,5 odstotka, obrestno mero za mejno posojanje za 0,5 odstotne točke na en odstotek, obrestne mere za deponiranje presežne likvidnosti pa ni spreminjala, tako da je ostala pri nič odstotkih.

Draghi je pojasnil, da bi lahko slednjo v prihodnje znižali, tako da bi bila v negativnem območju.

V območju evra bi bilo treba narediti več za oživitev gospodarske rasti

Po njegovih besedah bi bilo sicer treba v območju evra več narediti za oživitev gospodarske rasti. V tej luči je opozoril tudi na izjemno visoko brezposelnost v nekaterih državah, ki je zamajala zaupanje v obete za dostojno življenje in predstavlja tveganje za "ekstremne in uničujoče oblike protestov".

Do Draghijevih izjav je prišlo le nekaj dni po tem, ko je Evropska komisija napovedala, da se bo brezposelnost v državah s skupno evropsko valuto letos okrepila na 12,2 odstotka, pri čemer bo s 27 odstotki vrh dosegla v Španiji in Grčiji.

Bruselj je napovedal tudi, da bo območje evra tudi letošnje leto sklenilo s krčenjem bruto domačega proizvoda (BDP). Letos naj bi se obseg BDP zmanjšal za 0,4 odstotka, potem ko se je lani za 0,6 odstotka.