Vse večje zahteve po slonovini povzročajo oster padec števila afriških slonov, v nacionalnem rezervatu Samburu v Keniji pa je divji lov vplival na več kot polovico slonjih družin, je pokazala nova raziskava. Leto 2011 je bilo od leta 1998, ko so začeli zbirati podatke, najbolj krvavo, saj so pobili kar 40.000 slonov.

V enem letu poginila več kot desetina slonov

»Že leto 2009 je bilo ubijalsko. Najprej je kosila strašna suša, nato se je začel vzpon nezakonitih lovov, poleg tega je bilo še nekaj naravnih smrti. Takrat je poginilo okoli 12 odstotkov slonov v Keniji,« je pojasnil vodja raziskave George Wittemyer z univerze v Koloradu, ki afriške slone v Keniji preučuje že 17 let. »Že od takrat se trudimo, da bi nam uspelo omejiti, če že ne ustaviti divji lov nanje.«

V zadnjem desetletju je večje povpraševanje po slonovini in posledično vse več lovov na slone to vrsto živali privedlo že skoraj na rob izumrtja, opozarja Peter Leimgruber z inštituta Smithsonian, ki sicer ni sodeloval pri zgoraj omenjeni raziskavi.

V treh letih pobili več kot 100.000 slonov

Zahteve po slonovini presegajo stopnjo naravnega razmnoževanja med divjimi sloni. »Število slonov se trenutno vsako desetletje zniža za med 60 in 70 odstotki. To bi pomenilo, da bi ta vrsta lahko v nekaj letih izumrla, če ne ustavimo nezakonitega lova nanjo,« dodaja.

Divji lovci so med letoma 2010 in 2012 letno v povprečju pobili 33.630 slonov, kar pomeni smrt skupno več kot 100.000 slonov, je pokazala raziskava. Več pobitih slonov pomeni tudi več zasegov slonovine na meji, posledično pa tudi višje cene slonovine na črnem trgu.

Slonovina je najbolj zaželena na Kitajskem in v jugovzhodni Aziji, kjer predstavlja statusni simbol in umetniško investicijo, drugod po svetu pa iz nje proizvajajo na primer zapestnice ali kitajske paličice.