Na Bledu se bo danes popoldan začel deveti vsakoletni strateški forum. Ta predstavlja največji posvet politikov, gospodarstvenikov, akademikov in drugih udeležencev, kar jih Slovenija organizira na temo svetovnih političnih in gospodarskih vprašanj. Na dvodnevnem dogodku letos pričakujejo približno petsto gostov iz 65 držav. Udeležba je tradicionalno na visoki ravni posebej iz držav v regiji, letos pa tudi iz Indije, saj bo ena od tem poslovnega dela foruma sodelovanje jugovzhodne Evrope z drugo najštevilnejšo državo na svetu.

Zahodni Balkan ostaja stalnica

Forum letos poteka pod naslovom Moč zaupanja. Osrednje vodilo razprav bo teza, da je globalnega zaupanja vse manj in da ga je kriza v svetu še dodatno spodjedla na državni, regionalni in globalni ravni, kar je prodrlo v vse sloje družbe. Prav prek razprave o pomanjkanju zaupanja naj bi se dotaknili kriz, ki jih v tem trenutku na svetu res ne manjka. Sami naslovi posameznih okroglih miz se namreč letos manj navezujejo na najbolj aktualne dogodke, saj je nekoliko bolj v ospredju srednjeevropska tematika.

Tradicionalno pa je na sporedu razprava o zahodnem Balkanu, ki se je bodo letos udeležili zunanji ministri Hrvaške, Srbije in Makedonije, glavni črnogorski pogajalec za EU, namestnica zunanjega ministra BiH, visoka predstavnika diplomacij ZDA in Italije ter zunanjepolitični svetovalec slovenskega predsednika. Tema bo prihodnost zahodnega Balkana in kako zastaviti delujoče regionalno sodelovanje.

Na preostalih panelih bodo teme razprav filozofija vodenja, demografske spremembe kot grožnja ali priložnost, duh srednje Evrope ter kibernetična (ne)varnost. Ob robu že od srede poteka forum mladih.

Priložnost za predstavitev Cerarja in Brgleza

Blejski forum se je rodil po predsedovanju Slovenije Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi leta 2005 z namenom ohranjanja stikov s članicami in drugimi državami. Sčasoma je prerasel v enega največjih dogodkov te vrste v regiji, le da ga glede udeležbe nekoliko tepe tradicionalni termin v začetku septembra, ko politične in akademske počitnice še marsikje niso sklenjene.

Bo pa forum posejan tudi z dvostranskimi srečanji. In tudi priložnost, da na oder razprav o svetovnih problemih stopijo novi predstavniki slovenskih oblasti. Glavni nagovor ob otvoritvi foruma bo tako imel novi predsednik državnega zbora Milan Brglez. Foruma pa naj bi se udeležil tudi mandatar za sestavo vlade Miro Cerar, ki bo sicer ločeno v Ljubljani sprejel predsednika Evropske banke za obnovo in razvoj ter madžarskega zunanjega ministra in indijskega državnega sekretarja, ki bodo sodelovali na forumu. Tam bosta tudi predsednik Borut Pahor in predsednica vlade, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek.

Forum, kjer je uradni jezik angleščina, organizirata zunanje ministrstvo in Center za evropsko prihodnost, ki ga je ustanovila vlada. Stroški naj bi bili po besedah generalnega sekretarja foruma Alaina Briana Berganta podobni lanskim, torej med 150.000 in 200.000 evri, pri čemer pokrovitelji pokrijejo med 75 in 80 odstotki, preostalo pa država.